התקליטייה: שלום חבר, 20 שנה אחרי

נוב 04

(צילום: אוסף פרטי)

(צילום: אוסף פרטי)

מדור התקליטייה מוקדש לאלבומים ישנים, וינילים ודיסקים
הלילה הזה לפני 20 שנה, ב-4 בנובמבר, הפכה ישראל ממדינה דמוקרטית לכל דבר, למדינה דמוקרטית שנפל בה דבר: נרצח ראש ממשלתה בידי בן-עוולה שרצה – וכנראה הצליח – למנוע כל אפשרות לפיוס ולפשרה היסטורית בין ישראל לפלסטינים. שבועות אחדים לאחר הרצח יצא האלבום הכפול הזה, שלום חבר, בשיתוף פעולה נדיר בין חברות התקליטים בארץ ואמנים שהסכימו לוותר על תמלוגיהם. ההכנסות ממכירת האלבום הוקדשו לקרן "להנצחת שמו ופועלו של יצחק רבין ז"ל".

האלבום נקרא כפי שציפו שייקרא: שלום חבר. מילותיו של ביל קלינטון, בהספידו את רבין, שנכנסו ללב וללכסיקון הישראלי. הפתיחה, אנגוס דיי מתוך המיסה בסי. מינור של בך, היא אותה מוזיקה שליוותה את שידורי הערוץ השני, בימים שלאחר הרצח. לבכות לך של אביב גפן מזוהה מאז עם אותה עצרת שהסתיימה ברצח ראש הממשלה. הרעות היה השיר האהוב על רבין. לצידם, שירי תש"ח אחרים שאהב, ועוד שירים שאמנים שרו שבוע ויום לאחר הרצח, באותה כיכר, בעצרת אבל. אריק איינשטיין כתב ושר על האלמנה לאה רבין, את זה פתאום נפל עליה.

ברור שהאלבום חייב להסתיים בשיר שאיתו הסתיימה העצרת, והסתיימו חייו של יצחק רבין: שיר לשלום. מירי אלוני שרה על הבמה, כשלצידה רבין המבויש והמזייף, אך המאושר מהתמיכה הציבורית הגדולה בו. באלבום, בביצוע המקורי, שרה להקת הנח"ל, עם הסולנית אלוני. אולי הצעקה כבר לא גדולה, אולי כבר קשה לשאת עיניים בתקווה ולא דרך כוונות, אבל כל עוד ניתן להמשיך לשיר לאהבה ולא למלחמות, התקווה תנצח. שלום חבר.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *