ויוה ורדי, בראוו אורן

אפר 08

(צילום: יוסי צבקר)

(צילום: יוסי צבקר)

חיים נוי התפעל מהאופרה נבוקו, תחת שרביט הקסם של המנצח דניאל אורן. הפקה מרהיבת עין ואוזן.

 

נבוקו העולה באופרה הישראלית, היא הפקה מרהיבת עין ואוזן, בזכות שרביט הקסם של המנצח דניאל אורן, סולנים מעולים, מקהלה מצוינת והתזמורת רבת ההוד.
ג'וזפה ורדי הלחין את האופרה רק לאחר בקשות חוזרות ונשנות והיא האופרה השלישית שכתב. נבוקו, על שם נבוכדנצר, נחשבת לאופרה שבעצם הצילה את הקריירה המוזיקלית של ורדי והיא מהידועות והמבוצעות בעולם.במקור נקראה האופרה נבוקודנוזור והיא הועלתה לראשונה בלה סקאלה במילאנו ב-1842 . לאחר מכן השתנה שם האופרה לנבוקו וכעבור שנתיים הועלתה בגרסה החדשה, בקורפו.
האופרה מבוססת על הסיפור התנ"כי עם תוספות בדיוניות והרקע הוא סיפור כיבוש הארץ על ידי נבוכדנצר מלך בבל, הריסת בית המקדש והגליית היהודים. נבוקו כבש את הארץ, אך היהודים מחזיקים בבתו, פננה, כבת ערובה. הכהן הגדול זכריה מוסר אותה לישמעאל, בנו של מלך ירושלים, אולם השניים מאוהבים וישמעאל גם מונע את הריגתה כאשר נכנס מלך בבל לבית המקדש. אביגיל, בתו של נבוקו, מאוהבת גם היא בישמעאל והעלילה מסתעפת.
זמרת הסופרן מאיטליה , אנה פירוצי, מגלמת את אביגיל, (עם עוד שתי זמרות מתחלפות). התפקיד של אביגיל נחשב לאחד התפקידים הקשים ביותר לביצוע בעולם האופרה בגלל המנעד הקולי הגבוה של שירתה. מספרים על כמה זמרות אופרה שביצוע התפקיד גרם להן נזקים במיתרי הקול ואפילו הזמרת המהוללת מריה קאלאס שרה אותו רק שלוש פעמים ורק פעם אחת הקליטה אותו. זמרות ידועות שם אחרות סרבו לבצע את התפקיד בשל חשש מכישלון. אנה פירוצי מצליחה לבצע את התפקיד התובעני בהצלחה רבה ושולטת במיתרי קולה בעוצמה וברגש.
ראפאל שיווק, הכהן הגדול זכריה (יש לו עוד שני מחליפים), הופיע רק בפרמיירה. לראפאל יש קול בס אדיר ושירתו עוצמתית ומופלאה. רוקסנה קונסטנטינסקו, מצו סופרן מרומניה, בתפקיד פננה (יש לה מחליפה ישראלית, נעמה גולדמן), היא בעלת יכולת שירה מצוינת .
דומניקו מניני, טנור איטלקי, גילם את ישמעאל באיכות טובה מאוד ולמרות שאין לו קול אדיר, הביצוע היה נעים ומרגש. אלה וסילביצקי גילמה את אנה, אחותו של הכהן, בקלילות ובצורה נעימה ומקסימה.
יונוץ פסקו , בריטון מרומניה בעל קול קסום ורב עוצמה, גילם את נבוקו (יש לו עוד שני מחליפים), באורח נהדר. קרלו סטריולי גילם את כהן הבעל באורח נעים ויפה. גיא מנהיים הישראלי שיחק בתפקיד קצין בצבא בבל עם קול מוצלח ומרשים.
תפקיד אדיר מימדים ניתן הפעם למקהלת האופרה שהפגינה יכולות מעולות ורבות רושם. היא ביצעה ברוב חן את אחד הקטעים הנודעים ביותר באופרה, שירת העבדים העברים. המנצח שלה, איתן שמייסר, הפיק ממנה קולות שמימיים.
דניאל אורן, המנהל המוזיקלי של האופרה והמנצח על היצירה (עם מחליף בימים מסוימים), הפגין שוב את הוירטואוזיות שלו והניף את שרביט הקסם על התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון. הוא ניצח, חולל, רקד, המהם וכולו כאשף המניע את כל המתרחש על הבמה .
הבמאי סטפנו מצוניס די פרלפרה הפיק משחק נאה מהמשתתפים והציב אותם במקצועיות על הבמה אם כי ייתכן שסצנת הנפת החנוכיות הייתה קצת קלילה למדי. פרננד רואיז עיצב תלבושות תקופתיות מסוגננות ויפות, אף שהפאה של פננה לא כל כך החמיאה לה. אלכסנדר היירו עיצב תפאורה יפה ופרקטית וסוס עץ קצת חובבני. פרנקו מארי עיצב תאורה ראויה.

 

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *