חומר למחשבה

אוג 21

סקרלט ג'והנסון ב"לוסי". צילום: יח"צ

סקרלט ג'והנסון ב"לוסי". צילום: יח"צ

 

נחום מוכיח על הסרט "לוסי". סם החודר לגופה של סקרלט ג'והנסון, מעצים את יכולותיה המוחיות ומעניק לה תכונות על אנושיות. לוק בסון באלמנט הטבעי שלו.

   

בעולם רווח מיתוס שרובנו מנצלים רק עשרה אחוז מהפוטנציאל של מוחנו, ושאם יהיה באפשרותנו להעצים את יכולת התאים האפורים שלנו – נוכל להזיז הרים וגבעות. על הבסיס הזה משתית לוק בסון את עלילת סרטו. לוסי (סקרלט ג'והנסון) היא סטודנטית ניו-יורקית טיפוסית, שבנקודת הפתיחה של הסרט חבר כופה עליה, בעל כורחה, להיות בלדרית סמים לרגע, ולהעביר מזוודה לידי טייקון סמים סיני במלון במנהטן.

מהר מאוד מוצאת לוסי עצמה בשבי קרטל סיני ומצורפת בעל כורחה לחבורת קרבנות אקראיים שמורדמים, מנותחים ומוצאים עצמם כשלתחתית בטנם הוחדרה שקית עם סם כחול סינתטי חדשני שאמור להמריץ את פעולת תאי הגוף והתודעה. הם נשלחים ליעדים שונים ברחבי העולם, עם השקיות הטעונות הנ"ל. במקרה הספציפי של לוסי, במהלך מסעה מתפוצצת שקית הסמים בבטנה, נספגת בגופה והיא הופכת לאט אבל בטוח לסופר-וומן. יכולת הניצול המוחית שלה עולה בהדרגה, וכך גם יכולותיה התפקודיות, לרמות על-אנושיות.

בתוך כדי מסעה לאיתור חבריה, נשאי הסמים האחרים, ובעוד אנשי הקרטל הסיני הרצחני מנסים ללכוד אותה והיא מנערת ומחסלת את רודפיה בזה אחר זה כמתנקשת שכירה מיומנת. בד בבד היא יוצרת קשר עם מומחה לחקר המוח (מורגן פרימן), שבמרוצת הסרט אנחנו זוכים לשמוע את הרצאותיו המחכימות ואת התיאוריות שלו בדבר היכולת הבלתי מנוצלת של תאינו האפורים. רק בו היא בוטחת ומאמינה שבידיו תוכל להפקיד את תובנותיה ממה שעובר עליה.

בסון הוא מבמאי ומפיקי האקשן הגדולים היום. בחלק גדול מעבודותיו הוא מביא למסך מוצרי פעולה מסחררים, ואף שמדובר לרוב בקולנוע מסחרי נטו, הוא עושה זאת בצורה מרהיבה, מלוטשת ומסוגננת. סרט זה הוא עוד חוליה תואמת ברצף.

לוסי היא מעין ניקיטה מעודכנת, ואפשר לזהות כאן גם התכתבות עם מתילדה (הילדה נטלי פורטמן) ב"ליאון". ג'והנסון מצוינת בתור הסטודנטית התמימה שהופכת, בשלבים. לאישה ביונית, סוג של רובוט-על נטול רגשות, עם תוכנה פנימית משוכללת. זה כנראה הכיוון החדש-נוכחי בבחירת רפרטואר תפקידיה, אם נתייחס לכך שהיא גם גילמה חייזר אניגמטי ב"מתחת לעור", שיעלה על המסכים בהמשך השנה. "לוסי" הוא מעדן מתח-אקשן אסקפיסטי מענג.

טריילר

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *