חתונה מסובכת

אוק 12

(צילום: כפיר בולוטין)

חיים נוי על "ארבע אימהות" בבית ליסין:  קומדיה שנונה, קולחת ומצחיקה וגם נוקבת ומצליפה, על מערכת יחסים שונה. להיט בטוח בתיאטרון.

 

המחזה, של דניאל לפין, עוסק בזוג הצעיר הילה ויונתן, שכל אחד מהם הסתיר סוד משפחתי. הילה מספרת לבחיר ליבה כי היא בהיריון וגם שהיא אמנם חילונית, אבל מבית דתי. אביה הוא יו"ר מפלגה דתית וחבר כנסת ואימה חובשת שביס שאינה יודעת דבר אודות החתן המיועד. יונתן הוא בנם של זוג נשים לסביות שנולד מהפריית מבחנה. השתיים נפרדו וכל אחת מהן נישאה לבת זוג אחרת, כולן טיפלו ביונתן וכך יוצא שיש לו בעצם ארבע אימהות. כיצד פותרים את התסבוכת ואיך יינשאו הצעירים במערכת שונה שכזו הנתקלת בחומת הדת?

לפין הצליח לערבל ולפשט את התסבוכת ובין לבין, שזר קטעים מרגשים, נוקבים ומצחיקים מאוד עד לתוצאה הסופית. לפין הצליח לכתוב מחזה עכשווי עם נושאים טעונים. לא רק סוגיות של מגדר ומשפחה, אלא גם ההתנגשות עם הערכים והמשפחה הדתית. המחזאי צלח את אבני הנגף הרעיוניים, גם כיון שלא מיקד את המחזה בתצורה תיאטרלית רגילה, אלא נתן דרור להברקות כתיבה הזויות ומצחיקות. גם הבמאי אילן רונן עשה עבודה מצוינת עם השחקנים המוכשרים שעמדו לרשותו והעמיד הצגה קצבית וקולחת, הברקות בימוי ותמונות יפות. התוצאה היא הפקה מוצלחת ומבדרת בלי יומרות מתנשאות,  בידור מענג בימים טרופים אלה, ולהיט בטוח לתיאטרון בית ליסין.

אודי רוטשילד מגלם באורח משובח את יונתן, החתן המיועד שמנסה לנווט בין נפתולי משפחתו לבין המסגרת הדתית של המחותנים העתידיים שלו. רוטשילד הוא שחקן מצוין, אינו נסחף לרדידות ושומר על משחק מהוקצע ועם זאת מבדח ואף מרגש. מירב פלדמן מגלמת נפלא את הילה, הכלה ההרה, ומשחקה נעים ואמין, מוצלח וחינני.

עדי גילת מצוינת בתפקיד שרית, האם הביולוגית. שירי גדני, מבריקה כאימא איילת, המטפלת האלטרנטיבית המנסה להפעיל את כולם בתרגילי הנשימה. נעמה אמית מצוינת בשני תפקידיה, אימא דניאלה והרבנית חזיזה בת ה-90, החרשת, עיוורת והעילגת. לירית בלבן מוצלחת מאוד ועושה תפקיד בלתי נשכח כאימא לימור הבולטת בתלבושתה הגברית ובהתנהלותה בתצורה זו על הבמה. יובל ינאי מוצלח מאוד כחבר הכנסת בייזר ומשחקו הוא מרגש וגם מבדח מאוד.

מי שגונבת את ההצגה וראויה לשבחים, היא אורנה רוטברג בתפקיד רחל, אשתו החסודה של בייזר, והיא מעניקה לנו משחק משעשע עד דמע,  ממש בית ספר לתיאטרון.

אורנה סמורגונסקי עיצבה תלבושות נהדרות. סבטלנה ברגר עיצבה תפאורה סולידית אבל מוצלחת במיוחד. שאול בסר אחראי למוזיקה היפה וזיו וולושין עיצב תאורה ראוייה ומלאת אור. שרון גל אחראית לתנועה המצוינת.   

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *