יש ערימה של חבר'ה בלול

נוב 29

(צילומי מסך: yes דוקו)

הערב, בפרק השני של "שיר אהבה סטנדרטי", הסדרה התיעודית על אריק איינשטיין: החלונות הגבוהים, שלום חנוך, הצ'רצ'ילים ושבלול.

 

הפרק השני נפתח במקום שבו הסתיים קודמו: שלישיית החלונות הגבוהים. אלא שהשנה היא 1967 , מיד אחרי הניצחון הגדול במלחמת ששת הימים, וישראל היא מותג, היא דוד שניצח את גוליית, וכך, בדיוק, ובצרפתית, שרים החלונות הגבוהים באולם אולימפיה בפריז, והקהל מריע בהתלהבות.

התחנה הבאה ממתינה מעבר לתעלה, בלונדון. שמוליק קראוס מושך לשם. ג'וזי כץ מסתייגת, אבל בשקט (ידעתי שממילא לא ישימו לב אלי, היא אומרת), ואריק איינשטיין? אריק בינתיים נכנע להתלהבות של שמוליק. החלונות הגבוהים מופיעים בתוכנית אירוח בטלוויזיה הבריטית ושרים גרסה אנגלית ל"כמה נעים". אבל, מאחורי הקלעים, סבלנותו של אריק מתחילה לפקוע. הוא רוצה הביתה. הוא חוזר הביתה. הלהקה מתפרקת.

בבית, בתל אביב, ב-1968 , מתרחש המפגש שישנה לנצח את פני הפופ-רוק הישראלי. "הכרתי את שלום (חנוך), דרך ידיד משותף", סיפר אריק. "ישבנו באיזושהי דירה ושרנו וככה הוא (שלום), לקח גיטרה ושר. שמעתי אותו והתעלפתי. שפכו עלי מים קרים והתעוררתי ואמרתי: בחור, מאיפה אתה? עכשיו, הוא היה בלהקת הנח"ל. אני ראיתי שהוא פרח מבחינה מוזיקלית. הוא ממש הדהים אותי".

שלום: "(מצטט את אריק) זה שירים שלך? כן, זה שלי. יפה, הוא אמר. אתה צריך גם לשיר. אני לא זוכר משם אבל זה היה ברור: בוא ניפגש, וזה. לא זוכר מי אמר, מה אמר, ומאותו רגע התחיל קשר…איך אומרים? קשר אהבה".

אריק ושלום, שלום ואריק. שותפות קצרת ימים אבל משמעותית, בתקליטים, בתוכנית טלוויזיה (לול), בסרט מוקומנטרי (שבלול), לא שמישהו השתמש אז בהגדרה הזאת. תוך כדי נכנסים לשותפות הזאת גם הצ'רצ'ילים, שאריק רוצה כלהקת הליווי הקבועה שלו, בהקלטות ובהופעות. גם בסרט הם מופיעים: חיים רומנו הצעיר ומגודל השיער, מיקי גבריאלוב ("אני תורכי", הוא מציג את עצמו למנהל חברת התקליטים בגילומו של זאב רווח), עמי טרייביש המתופף המנוח, רוב הקסלי שמספר על ההתרגשות שאחזה בחבריו כשאריק ביקש לעבוד איתם.

מהחלונות הגבוהים, שאריק למעשה פירק, ועד לסוף השותפות המופלאה עם שלום חנוך, שרצה לבד, שרצה לצאת מכאן ולנסות את כוחו באנגליה. אריק לא אמר מילה. רק אלונה איינשטיין, אז אשתו, כאבה את כאב הבגידה, כפי שחוותה זאת.

אבל אריק ממשיך, ובפרק הבא מתחילה השותפות עם בן טיפוחיו החדש: מיקי גבריאלוב. מהצ'רצ'ילים לדשא אצל אביגדור.

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *