כותרות האתמול: 1 בנובמבר, 1969

ספט 03

המלחין היווני מיקיס תיאודורקיס מת אתמול בגיל 96 .

תיאודורקיס נודע בעיקר בזכות המוזיקה שכתב לסרט "זורבה היווני" והיצירה "הבלדה על מאוטהאוזן" שהתבססה על שירים שכתב המשורר היווני וניצול מחנה הריכוז מאוטהאוזן, יעקבוס קמבנליס.

תיאודורקיס היה לא רק מלחין מוערך, סמל לאומי ביוון, אלא גם איש פוליטי מנעוריו, קומוניסט, איש תנועת המרי נגד כוחות הכיבוש האיטלקי והנאצי. על כך כמעט ושילם בחייו.

ב-1967 התחוללה ביוון הפיכה צבאית והחלה דיקטטורה שדיכאה את זכויות האזרח ואת חופש הדיבור וההתארגנות הפוליטית. תיאודורקיס ייסד תנועה פוליטית וירד למחתרת, אך נעצר ונכלא ולאחר שחרורו גורש מאתונה עם משפחתו.

בנובמבר 1969 דיווח להיטון "תיאודורקיס – לכלא". המלחין שנשלח בהוראת השלטונות לכפר המרוחק זאטונה ושהה שם כשנה, הועבר למחנה המעצר אורופוס, 60 ק"מ צפונית לאתונה. עוד קודם לכן הכריזה הדיקטטורה הצבאית כי הוא "מסוכן לביטחון הציבור" ואף אסרו לנגן את המוזיקה שלו. נמסר שתיאודורקיס נשלח למחנה המעצר כדי למנוע ממנו להיפגש עם מבקרים, ביניהם עיתונאים זרים שהצליחו להגיע לכפר הנידח.

שלטון הקולונלים התמוטט ב-1974 ותיאודורקיס חזר ליוון. הוא המשיך לשלב עשייה מוזיקלית עם פעילות פוליטית, נבחר לפרלמנט ואף כיהן כשר בממשלת יוון, בתחילת שנות ה-90 .

עם ישראל היו לתיאודורקיס יחסים מורכבים. מצד אחד, פעמים אחדות הוא ביקר והופיע כאן עם תזמורת, ואף נתן את ברכתו למופע משיריו שהעלה ליאור ייני המנוח. מצד שני, הוא תקף את מדיניות ישראל כלפי הפלסטינים ואף התבטא בניסוחים אנטישמיים ממש, ולא חזר בו.

המוזיקה שלו הייתה נפלאה. האיש עצמו, פחות.

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *