כותרות האתמול: 12 בדצמבר, 1969

אוג 26

בלעדי ללהיטון.קום: הגרסה החדשה שהקליט רוב האקסלי לשירו when you're gone כמתנה מוקדמת לחתונת הזהב של רוב ואפרת, אשתו הישראלית. "התחתנו ב-13 בדצמבר", סיפר האקסלי בראיון לתוכנית מעדן ויניל. "אומרים ש-13 זה מספר חסר מזל, אבל לא במקרה שלנו".

כ-50 שנה קודם לכן האקסלי סיפר ללהיטון איך הכירו. "כמו סיפור רומנטי-חלומי", התמוגג הכותב. התברר שרוב התגורר לא רחוק מבית הוריה של אפרת (וואהב), ובכל בוקר ראה אותה בדרכה לעבודתה, אבל לא העז להתחיל איתה, או בנוסח של אז, "לקשור עימה שיחה", בגלל ביישנותו. הוא חלם שיום אחד יאזור אומץ לדבר עם הבחורה הנאה, אבל בסופו של דבר היוזמה הייתה שלה. יום אחד נכנסה אליו בחורה ואמרה שיש לה חברה שמעוניינת להכיר אותו, ונקבע שתחזור בערב עם אותה חברה. החברה הייתה אפרת. "כשראיתי אותה נכנסת חשבתי שאני נופל", סיפר האקסלי. "הסמקתי, התבלבלתי, לא יכולתי לדבר. אבל מאותו יום הדברים התגלגלו במהירות". גם הוריה קיבלו אותו יפה, "למרות השיער הארוך שלי", צחק.

בלהיטון נכתב שהאקסלי ואפרת נסעו לאנגליה, מולדתו, להתחתן (החתונה, כאמור, הייתה למחרת), אבל יחזרו בקרוב והוא מתכוון להשתקע לצמיתות בישראל ולהקים כאן את ביתו.

המציאות הייתה שונה, כידוע. בסופו של דבר, האקסלי ואפרת חיים כבר שנים רבות במיאמי. בראיון לתוכנית מעדן ויניל, אמר האקסלי, "לפעמים אני מצטער על ההחלטה לעבור לארצות הברית. הייתי צריך לחזור לישראל ולחיות כאן את חיי. הייתי ממשיך לעסוק במוזיקה. ההחלטה לוותר על מוזיקה כקריירה, אחרי שג'ריקו (כך נקראו הצ'רצ'ילים באנגליה), התפרקה, נעשתה בלב כבד, כי מוזיקה היא חיי".

אבל האקסלי מעולם לא נטש לחלוטין את המוזיקה, כאמור. הוא ממשיך ליצור ולהקליט שירים חדשים, וכאשר שוחחנו במעדן ויניל, סיפר שהוא עובד על גרסה חדשה לשיר when you're gone שכתב לצ'רצ'ילים, ואריק איינשטיין הקליט לו גרסה עברית (אחינועם), שאגב, נמצאת גם בביצוע של הצ'רצ'ילים, באלבום אוסף הסינגלים וההקלטות הנדירות שיצא לפני חודשים אחדים.

"עוד לא סיימנו (את העבודה על השיר)", אמר אז, במאי. "אנחנו (האקסלי והמפיק רון בן חיים), עובדים עליה כעת. צריך לעשות מיקס ולהוסיף קולות וכל זה. הרעיון להקליט מחדש היה של המפיק שלי, ואני אמרתי: לא יודע, בשביל מה להקליט עוד פעם את השיר? אבל אז הוא בא עם עיבוד מדהים, וחשבתי שזה רעיון טוב, להקליט מחדש כמתנה ליום נישואינו ה-50 . הרי כתבתי אותו לאשתי היפה אפרת, שאז הייתה החברה שלי.

זה יצא כל כך יפה ומדגיש את ההבדלים בין שתי הגרסאות. זו גרסה לגמרי שונה מהמקורית. כשהקלטתי אותו לראשונה הייתי בן 23 . זה מפתיע, איך אני שר כיום, בגיל 73 . הגישה שלי אחרת. אני מבטיח לך (אמר לי), לשלוח לך את השיר כשיהיה מוכן, ואני בטוח שכולם יאהבו אותו".

האקסלי הבטיח וקיים. "זה אולי הדבר הכי טוב שעשיתי ומגיע קרדיט על כך גם לעיבוד ולהפקה", כתב לי במייל שצירף להקלטה. כך נשמע when you're gone בגרסה החדשה, המבוגרת, לכבוד חתונת הזהב עם אפרת. זה יקרה רק בדצמבר אבל מותר לומר מזלטוב כבר עכשיו. גם על השיר.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *