כותרות האתמול: 12 במאי, 1972

מרץ 31

יצחק קלפטר, שהיום מלאו לו 70 , סיפר לפני כ-48 שנה ללהיטון, בהיותו חבר להקת אחרית הימים, מה דעתו על הלהיט "יש לי יום הולדת" וגם גילה מיהו המוזיקאי הישראלי שהוא מעריך במיוחד.

 

על להקת אחרית הימים והניסיון להגיע לקהל יותר גדול: "סוף סוף הקהל התחיל לקבל את הדברים שאנחנו עושים בלהקה. הקהל בארץ השתפר יחסית למה שהיה לפני שנה. יותר פתוח למוזיקה חדשנית. בתל אביב, הנחשבת למרכז הפופ בארץ. אבל ככל שמתרחקים מהמרכז לאזורים אחרים בארץ, היחס משתנה ומקבלים אותנו בצורה פחות אוהדת. אנחנו מודעים לתופעה הזאת מראש ומוכנים נפשית לפני כל הופעה במקום מרוחק מתל אביב. באיזשהו מקום, נכנעו ללחץ והקלטנו שיר כמו 'יש לי יום הולדת', שממש תפור למצעדי הפזמונים. הקלטנו אותו למרות שזה לא הסגנון שלנו ונוגד את האופי של השירים האחרים שלנו. אני רק מקווה שלא נצטרך עוד 'יום הולדת' כזה, על מנת להגיע לקהל".

על העדפותיו המוזיקליות: "אני אוהב את ג'ימי הנדריקס, שהוא המורה הגדול שלי. אוהב את פרנק זאפא, הביטלס ולהקת קצפת (קרים). יש לי גם נטייה למוזיקה דרום אמריקאית ולמקצבים כסמבה ובוסה נובה. ומעריך מאוד את הגיטריסט לאורינדו אלמדה. גם מיילס דייויס והמתופף טוני וויליאמס נמצאים ברשימה שלי, וכן יוהן סבסטיאן בך. הייתי רוצה לאחד את הקשת הנרחבת של סוגי המוזיקה האהובים עליי – קלאסי, ג'ז, פולק ומה שנקרא מוזיקת מחתרת – ולעשות מהם מקשה אחת ולמצוא את עצמי בכל זה.

"מוזיקאים בארץ? דני סנדרסון הוא, אולי, היחידי בארץ שאת עבודתו אני מעריך באופן מקצועי. אני מחבב את מתי כספי ואת שמוליק קראוס שהוא הכי 'בעניין שלי' מכל המוזיקאים המקומיים".

(כנראה שסנדרסון קרא את להיטון. כעבור שנה, קלפטר היה חבר בהרכב החדש של סנדרסון, הסופר-גרופ של יוצאי להקת הנח"ל ועוד, הידועה כלהקת כוורת).

קלפטר על העתיד המוזיקלי שלו: "אני רוצה לכתוב מוזיקה ברמה גבוהה, ואולי אפילו לשיר. אני משוכנע שלהגיע למצב כזה, אפשר רק אם כותבים ויוצרים בכל כיוון, במטרה למצות אותו".

תשע שנים לאחר מכן, אחרי אחרית הימים, אחרי כוורת, קלפטר הוציא את אלבום הסולו הראשון שלו, "יצחק".

מזלטוב יצחק, יומולדת שמח, והעיקר: תשמור על עצמך ותישאר בריא.

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *