כותרות האתמול: 13 בספטמבר, 1979

ספט 27

סשה ארגוב הלך לעולמו היום לפני 25 שנה. החודש, ב-1979 , סיפר ארגוב ללהיטון על הכאב שהוא חש כאשר לא ניתן לו להיות נוכח בהקלטת שיריו. "למה הם לא מתייעצים איתי כל עוד אני חי?", אמר בתסכול. יחד עם זאת הוסיף שהוא סומך על אריק איינשטיין, שבאותו זמן החל לעבוד על אלבום משיריו. עוד סיפר ארגוב על אורה זיטנר, התגלית החדשה שלו, שגם היא הלכה לעולמה, לפני כשבועיים.

 

 

החודש לפני 41 שנה, המלחין סשה ארגוב התראיין ללהיטון, לאחר שנודע שאריק איינשטיין מקליט אלבום רביעי בסדרת ארץ ישראל הישנה והטובה, שיוקדש כולו לשירי ארגוב, בהפקת שלום חנוך ועיבודים של אילן מוכיח. "שירים הם כמו ילדים", אמר סשה, וכמו כל אבא טוב היה רוצה שיטפלו בילדיו בצורה הכי טובה, ולהשגיח שמקליטים אותם כפי שהתכוון ורצה. אבל לא תמיד זה ניתן.

"הייתי רוצה להיות נוכח בהקלטות, אבל לא הוזמנתי", אמר סשה על התקליט של אריק. אבל למרות שלא הוזמן לאולפן, הוא קיבל זאת בהבנה. סשה העריך וכיבד את הזמר. "אני שמח על הוצאת התקליט וסומך על אריק בלב שלם ובטוח באחריותו ובטוב טעמו," אמר. "שותפתי רק בהתייעצות שקדמה לבחירת השירים. המעבד אילן מוכיח אמר לי שאהיה מופתע לטובה מן התוצאה, אז אני מצפה בסקרנות…"

אז לגבי אריק, סשה היה מוכן להבליג, אבל במקרים רבים חש תסכול ואכזבה מהקלטות שנעשו לשיריו. "אין מה לעשות, זה המצב בארץ", אמר. "אני כבר רגיל לזה שלא משתפים אותי בעשיית התקליט. מעטים בכלל טורחים להודיע לי שהקליטו. יש המקליטים בשגיאות, כמו אותה זמרת ידועה (סשה הג'נטלמן לא פירט ולהיטון לא לחץ לגבי זהותה). למה הם לא מתייעצים איתי כל עוד אני חי?"

בניגוד לתקליט של אריק, סשה היה מעורב מאוד בתקליט אחר שנעשה באותו זמן, תחת פיקוחו ומעורבות פעילה שלו, בהפקת דודו אלהרר ובביצוע תגלית חדשה של ארגוב, אורה זיטנר, אותה הכיר כאשר הדריכה את מקהלת קיבוץ גבעת חיים שהעלתה ערב משיריו. "יש בינינו שפה משותפת", אמר על זיטנר. "מבין כל הזמרים ששרו את שיריי, היא הקרובה ביותר לשאיפותיי, דרישותיי ותפישת כוונותיי. שיריי אינם קלים לביצוע. אני נאמן לטקסט, מתאים את המוזיקה לכל מילה ולעתים זה מסבך את השיר. מוטב לי כך מאשר לפגוע בכוונת המשורר".

ארגוב מת לפני 25 שנה בגיל 80 . זיטנר הלכה לעולמה החודש, בת 74 .

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *