כותרות האתמול: 19 באוקטובר, 1974

נוב 29

(תודה לדוד פז)

מתי כספי יחגוג מחר את יום הולדתו ה-70 . מזלטוב ליוצר, למוזיקאי ולזמר שלהיטון כתב עליו, לפני קצת יותר מארבעים וחמש שנה, "הוא בעל פני פוקר, מוכשר ובעל עקרונות. עד כה הוא שמר עליהם בהצלחה".

אחד העקרונות האלה היה, לעמוד על החופש האמנותי שלו ולא להיכנע לתכתיבים מאיש, גם לא מחברת התקליטים. מתי סיפר על תקליטו הראשון, "לא רציתי לבוא לחברת תקליטים ולקבל מרות. לא רציתי לעשות פשרות. אני יודע שהחברות מנסות למסחר את התקליטים, לכן נמנעתי מכך. עבדתי בזמני שלי, בכספי שלי ובכוחותיי אני על התקליט. את המוצר המוגמר, פרי עבודה של שנתיים, מכרתי לחברת התקליטים וזה הוכיח את עצמו כמשתלם לשני הצדדים".

מתי הוסיף, "זו הפתעה נעימה לי ולחברת התקליטים – אבל זו עובדה. התקליט שלי נמכר בצורה יפה מאוד. יש תהליך של התבגרות בקהל הישראלי, אבל יותר מזה, בשנתיים האחרונות התרחב חוג אוהדי המוזיקה שלי וזו הסיבה להצלחת התקליט. בהתחלה הייתי פסימי לגבי סיכויי המכירה שלו. ראיתי 'אלילי נוער' שדחסו לתקליטים שלהם להיטים על גבי להיטים, ולבסוף התקליט נמכר בכמויות מצומצמות. אבל במחשבה שנייה הבנתי כי כל מי שקונה תקליט, אינו עושה זאת כדי לשמוע להיטים, ששמע יום ולילה במצעד. הוא יעשה זאת דווקא בגלל שירים שהוא היה רוצה לשמוע עוד ועוד ולאו דווקא כאלה שהיו להיטים במצעד. אני מאמין שזו המנטליות של קונה התקליטים הישראלי".

באלבום, שלא היה לו שם, פשוט "מתי כספי", הוא שר "כשאלוהים אמר בפעם הראשונה", "כלבלב הו בידי בם בם", "הבלון שלי" (מתוך ההצגה לילי גם), "נח", "איך זה שכוכב", ועוד. בביקורת שהתפרסמה בלהיטון, נכתב "לחניו וביצועיו של מתי כספי מיוחדים ואופייניים לו. המילים שהוא בורר להלחין הן באיכות גבוהה וניכר במתי שהוא מתייחס ברצינות רבה לעבודתו. מתי עיבד את כל השירים ואף הפיק את התקליט, כך שתקליט זה הוא כרטיס ביקור מושלם".

באותו ריאיון עם מתי, הוא סיפר על "ההרפתקה המוזיקלית" שלו, שלא צלחה, עם אריאל זילבר, שלום חנוך ודני ליטני, בניסיון ליצור מעין סופר-גרופ, הרכב-על ישראלי של ארבעה מהיוצרים והמבצעים הטובים בארץ. "היה ברור שלכל אחד מאיתנו כיוון מוזיקלי שונה", אמר, אך הבהיר שהסיבה העיקרית הייתה כלכלית: אריאל ושלום "מחוסרי עבודה", לדבריו, ורצו להתחיל בהופעות, מוקדם ככל האפשר, "גם על חשבון איכות החומר", הוסיף בזהירות, שלא לפגוע באיש, והבהיר שאם תהיה בעתיד אפשרות להופיע יחד, ישמח. "אני בהחלט מעדיף להופיע עם שלום, אריאל ודני, מאשר עם כל קבוצת אמנים אחרת".

מההרפתקה הקצרה הזאת המשיכו שלום ואריאל יחד ללהקת תמוז. גם מתי ושלום הופיעו יחד במופע משותף, וממשיכים לעשות זאת בהנאה: המופע הבא יתקיים בינואר הקרוב, בהיכל התרבות בתל אביב.

 

 

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *