כותרות האתמול: 19 בנובמבר, 1971

דצמ 16

השבוע לפני 50 שנה, אפשר לומר שרביעיית התותחנים, ביחד ולחוד, שולטת במצעד העברי בקול ישראל, עם שלושה שירים, אם כי רק אחד מהם הוא של הלהקה. השניים האחרים מתחלקים בין חבריה, בדרך לאזרחות או כבר מחוץ לצבא: רומן שרון עליו השלום, וייבדלו לחיים ארוכים – עמי מנדלמן,  צבי (קיקי) רוטשטיין ויובל דור, שאימצו בהתלהבות את השם שהציע להם חנוך חסון, מנהל חטיבת ההפקות בקול ישראל, אף אוזן גרון.

אבל נחזור כחודש אחורה, לכתבה שהתפרסמה בלהיטון על רביעיית התותחנים, שהם בעצם חלק מלהקת התותחנים, שכלל לא ברור אם תמשיך להתקיים בעקבות השינויים הצפויים בענף הווי ובידור בצה"ל. אבל נעזוב את זה עכשיו. מורכב מדי. בכל אופן, המוכר מבין חברי הרביעייה הוא רומן שרון, שעוד לפני שהתגייס לצבא כבר התפרסם כזמר. עמי מנדלמן, יובל דור וצבי רוטשטיין המכונה "קיקי" יתפרסמו עוד מעט, כאמור, כשלישיית "אף אוזן גרון", ובעתיד היותר רחוק, שלושה-רבעים מהכל עובר חביבי עם שלומית אהרון, שבהמשך תהיה גם רעייתו של דור. אבל לפני 50 שנה זו עדיין רביעיית התותחנים והיא במצעד העברי בקול ישראל, במקום ה-14 עם "היום היפה בחיי" שכתב והלחין יובל דור.

"בישול סרט ההקלטה לקח זמן רב מאחר וניסינו להשוות לפזמון אווירה של הופעה פומבית", סיפר יובל. "בסיום הפזמון יש מחיאות כפיים של קהל, צעקות התלהבות וכו'. ההקלטה לקחה הרבה זמן אך ה'בישול' היה קשה יותר".

יש לשיר היסטוריה: רומן הופיע כסולן גם במסגרת הצבא וגם יובל, עמי וקיקי הופיעו כשלישייה נפרדת. "כשהתחילה העבודה על תוכנית הביניים של להקת התותחנים (אחרי שהסתיימה התוכנית הקודמת 'לה בומבה' ועד שיוחלט על עתיד הלהקה), הבאנו את השיר הזה מוכן ורומן הצטרף אלינו", סיפר מנדלמן, "כך הפך השיר מנחלת השלישייה בלבד, לנחלת הלהקה כולה". אגב, ביוטיוב השיר מופיע תחת שמו של רומן שרון, ולא רביעיית התותחנים.

על הסגנון שלהם, כשלישייה, אמר רוטשטיין, "אני חושב שיש בנו משהו מיוחד. מעין שילוב קולי של שלישיית גשר הירקון עם להקת קצב. נותרו לי עוד חודשיים לשרת בצבא ואז נצא לשוק האזרחי, כמו כל שלישייה אחרת".

במקום השמיני, גבוה יותר מ"היום היפה בחיי", צועד רומן שרון עם "לילה טוב" . באותה כתבה בלהיטון, בנובמבר 1971 , הוא סיפר, "השבוע סיימתי מספר הקלטות חדשות ואני מקווה שתוך חודש ייצא לשוק תקליטון חדש שלי עם ארבעה פזמונים. מתוכם, הייתי מהמר על פזמון אחד כלהיט: 'לילה טוב' של יוסי גמזו ואפי נצר". הימר נכון, כאמור.

רומן שרון נהרג בתאונת דרכים בסיני, כשהיה בשירות מילואים בענף הווי ובידור. בן 23 במותו. יהי זכרו ברוך.

השיר השלישי, "שמש אחת", במקום ה-18 , הוא הראשון במצעד העברי של שלישיית אף אוזן וגרון. אגב, השיר שלהם הוא אחד משלושה שירי-שמש במצעד: "יש לך שמש" של גלי עטרי, במקום העשירי, ו"שמש שמש" של אריאל זילבר במקום ה-15 .

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *