כותרות האתמול: 2 באפריל, 1971

אפר 06

השבוע לפני 50 שנה, במדור התקליטים החדשים בעריכת אבנר רוזנבלום, ביקורת על האלבום המשולש של ג'ורג' האריסון, all things must pass ובעברית, כל הדברים הם בני חלוף. אלבום הסולו הראשון שלו לאחר פירוק הביטלס. המחיר לצרכן לאלבום (כנראה עותק ייבוא ולא הדפסה מקומית), בתוספת פוסטר ענק, חמישים ושמונה לירות ושבעים אגורות. פי שלושה ממחיר תקליט יחיד.

כך כתב המבקר: "באלבום מלווים את ג'ורג' אריק קלפטון, תזמורת אונו הפלסטית, חברי להקת בדפינגר ועוד. מעל כל אלה בולטים בתקליטים ההפקה והצליל האופייני של פיל ספקטור, שכמו בהפקות הקודמות שלו הצליח להעניק לשירים ממד עומק יוצא מן הכלל. הפקה זו מחפה על סגנון שירתו של ג'ורג' (שמעולם לא טען שהוא זמר גדול), או על המונוטוניות של שיריו. באלבום בולטת הרוח הכמעט דתית-אמונית שלו (הבולטת בשירים כמו 'אלי הטוב'), ולרוח זה מתאימים באמת ההפקה והצליל הכנסייתי של ספקטור.

במבט כללי אפשר לומר שג'ורג' האריסון עבר את טיסת הסולו הראשונה שלו בהצלחה. אולם כפי שאומר שם התקליט, כל הדברים חולפים, ונקווה שג'ורג' יתעלה בעתיד וייתן לנו 'משהו' (אזכור לשיר של הביטלס שהאריסון כתב ושר), שיהיה באמת משהו. אבל לשם כך הוא אולי זקוק לשאר החיפושיות ולג'ורג' מרטין".

טוב, גם בלעדיהם הצליח לג'ורג' לא רע. האלבום נכנס למקום הראשון במצעדים בארה"ב (שם מכר לאורך השנים למעלה מ-6 מיליון עותקים), ובריטניה, והחזיק בהם מספר שבועות. גם הלהיט "אלי הטוב" השתלט על המקום הראשון במצעדים רבים, כולל ארה"ב ובריטניה (וישראל), והיה אחד הנמכרים והפופולאריים ביותר בעולם ב-1971 , אף שבהמשך הסתבך ג'ורג' בתביעת פלגיאט בגלל הדמיון הרב בין השיר שלו (אגב, הסינגל הראשון של אקס-ביטל שנכנס למקום הראשון במצעדים), ללהיט מהסיקסטיז של להקת השיפונס. להיט נוסף היה "מה הם החיים?", שבבריטניה יצא כבי-סייד של "אלי הטוב", אבל בארה"ב היה סינגל רשמי והגיע למקום העשירי במצעד.

 

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *