כותרות האתמול: 20 בפברואר, 1970

פבר 20

חמישים שנה לאחר שלהיטון בישר על שלישייה חדשה בפופ הישראלי, השוקולדה, מוצג בתיאטרון הבימה "מצדה 1942 ", הצגה מוזיקלית שהלחין שוקי לוי, מחברי השוקולדה, והיחיד שזינק ממנה לקריירה בינלאומית מצליחה.

השבוע לפני חמישים שנה, כותרת בלהיטון: מרקו החליט, שוקולדה בעברית. מרקו הוא האמרגן מרקו תורג'מן והשוקולדה היא השלישייה שנוהלה עד אז ע"י חיים סבן, עוד כשהייתה להקת קצב, חמישייה, ששרה כמו כל או רוב הלהקות אז, בלועזית. אז, למרות הכותרת, זו לא הייתה החלטה של המנהל תורג'מן, אלא של השלישייה שהחליטה, כפי שנכתב בלהיטון, "לעשות תפנית רצינית בסגנונם, תפנית שאף להקת קצב ישראלית לא עשתה לפניהם ולהתרכז אך ורק בפזמונים עבריים".

זו כמובן לא השלישייה היחידה שפעלה אז, היו השלושרים, התאומים, כמובן הגשש החיוור. אז מה הייחוד של השוקולדה? לדברי תורג'מן, "היות וזו הייתה להקת ביט, יהיה להם קל מאוד ליישם את הקצב המורכז לפזמונים ישראליים ועל ידי כך ליצור ביט ישראלי טהור".

חברי ההרכב הם דמויות ידועות לאוהדי הקצב בארץ, יוצאי להקות שונות, כך שאפשר להגדיר אותה, להקת עילית, סופרגרופ, התפעל להיטון. "סולן הלהקה, המלווה עצמו בתוף מרים הוא גבי שושן. צביקה פיק פורט על גיטרה מובילה וכמו כן הוא שולט בכישרון מעורר הערצה בגיטרה 12 מיתרים. את צליליה של גיטרת-הבס מספק שוקי לוי".

הרפרטואר של הלהקה מורכב כאמור מפזמונים ישראלים בעיבודים קצביים, הם כבר הופיעו בפני חיילי צה"ל עם השירים האלה ותקליטם אריך הנגן הראשון הולך ונשלם בימים אלה, נכתב בלהיטון. אז לא, אלבום של השוקולדה לא יצא מעולם, אבל הם הקליטו שירים לפסקול הסרט "לופו", בכיכובו של יהודה ברקן, ביניהם "אני זוכר" ו"אולי על שפת הים".

השוקולדה התפרקה כאשר צביקה פיק החליט לצאת לדרך עצמאית והחל לעבוד על תקליט ראשון. גבי שושן הצטרף ללהקת אחרית הימים ולאחר שגם היא שבקה חיים, מוקדם מדי, החל בקריירה עצמאית מצליחה, אך קצרה, שהסתיימה במותו הטראגי, החודש לפני ארבע שנים.

שוקי לוי, כאמור, הצליח יותר מכולם, בצמד "שוקי ואביבה", עם בת זוגו, אז, אביבה פז, והם הקליטו לא מעט להיטים, בעיקר באירופה, ביניהם "סניורינה קונצרטינה". אחר כך עבר לוי לארצות הברית, חבר שוב לחיים סבן, אמרגנו לשעבר, בחברת סבן אנטרטיינמנט, וכתב מוזיקה לסדרות טלוויזיה, ביניהן "פאואר ריינג'רס". לפי ויקיפדיה, לוי הלחין מוזיקה ליותר מ-130 תוכניות טלוויזיה, ומכר למעלה מ-14 מיליון תקליטים. עכשיו, כאמור, מוצג בתיאטרון הבימה המחזה "מצדה 1942 ", שלוי הלחין לפני שנים רבות, בתחילה כיצירה מוזיקלית, ובהמשך יזם את עיבודה למחזה.

לוי חי כיום בלוס אנג'לס, נשוי בשלישית ואב לשלוש בנות. הצעירה בת שמונה חודשים. שרק יהיה בריא וחזק.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *