כותרות האתמול: 24 בספטמבר, 1971

מאי 09

המוזיקאית אלונה טוראל מתה הבוקר, בגיל 75 , כפי הנראה מדום לב. טוראל התפרסמה לראשונה בגיל 17 כאשר שיר שכתבה והלחינה, "כאשר אני ואת", הגיע למקום השלישי בפסטיבל הזמר תשכ"א, בביצוע נחמה הנדל. לשיר היה ביצוע נוסף, כנהוג בפסטיבלי הזמר אז, של השחקן-זמר שמעון בר.

אלונה הקטנה הייתה בת חמש כשהתחילה לנגן. לפני כ-48 שנה היא סיפרה ללהיטון, "אני באמת לא יודעת למה התחלתי עם מוזיקה קלאסית. הג'ז הרבה יותר לטעמי ולמען האמת, הרקע הקלאסי קצת מפריע לי כיום כשאני מנסה לנגן ג'ז".

אז, ב-1971 , במדור "אני והכלי", היא הציעה מניסיונה למי שרוצה ללמוד לנגן. "אני נגד לימוד יבש של טכניקת נגינה. רוב נגני הג'ז מעולם לא למדו כיצד צריך להניח את האצבעות על המנענעים (קלידים)".

את אהבתה לג'ז הגשימה טוראל בשנות ה-70 , כשהצטרפה ללהקת הפלטינה, עם רומן קונצמן, אהר'לה קמינסקי ונגנים אחרים. עם קמינסקי והבסיסט שמוליק ארוך ניגנה בלהקת "זיעה קרה", שליוותה את אושיק לוי בחלק מתקליט הסולו הראשון שלו, "קצת שקט" (בחלק האחר ניגנה להקת הצ'רצ'ילים).

לאחר פסטיבל הזמר ב-1961 , התגייסה טוראל לצה"ל ושובצה כמדריכה מוזיקלית של להקת הנח"ל. בהמשך, לאחר שחרורה ואחרי שחזרה מלימודי מוזיקה בניו יורק, הלחינה ללהקת הנח"ל את הלהיטים שכתבה תרצה אתר, "אחד חולמני" (דואט של טוביה צפיר ושולה חן), ו"גשם בוא". בין השירים האחרים שהלחינה, "אדבר איתך" ו"בשביל אל הבריכות" (חוה אלברשטיין), "קום לך אל נינווה" (להקת פיקוד מרכז), "זה לא יכול להיות" (השלושרים), "שיר שלכת אדומה" (אסנת פז), ועוד.

אלונה טוראל ליוותה, בהקלטות ובהופעות, את אריק איינשטיין, שלום חנוך, נורית גלרון ואחרים. לצעירים שחלמו להיות זמרים, היא נידבה עצה מניסיונה העשיר. "יש הרבה אנשים שמזייפים כשהם שרים ובכל זאת יש להם כישרון מוזיקלי גדול. אם מישהו באמת אוהב מוזיקה, אין זה משנה אם איננו יודע לשיר בלי זיופים. עם הרבה משמעת עצמית ומעט תרגול – אפשר להגיע להישגים גדולים".

יהי זכרה ברוך.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *