כותרות האתמול: 25 בדצמבר, 1971

דצמ 23

אחרית הימים מוגדל

בדיוק ביום שבו חגגה מירי אלוני את יום הולדתה ה-22 , פורסם הראיון עם זוהר לוי, מתופף, מלחין ומנהיג להקת אחרית הימים. אלוני, בוגרת להקת הנח"ל, הצטרפה להרכב החדש שהקים לוי, סופר-גרופ ישראלית לפי כל קריטריון: עם גבי שושן, יוצא להקת השוקולדה ומשתתף במחזמר "שיער" (וגם חבר ילדות של לוי, שלמד איתו באותו בית ספר), אלי מגן (שיחד עם לוי היה בלהקת כף התקווה הטובה), ויצחק קלפטר, צ'רצ'יל, שחיכו לו שיסיים את שירותו בלהקה הצבאית.
לוי הקים את אחרית הימים כחצי שנה לפני שפורסם הראיון. הוא נשאל האם אינו מאוכזב מחוסר ההצלחה במצעדי הפזמונים. התשובה שלו הייתה, כן ולא. "כשהתחלנו את העבודה עם הלהקה, לא ציפיתי שכבר בחודשים הראשונים נזכה להצלחה מסחררת. התחלנו בראש נקי, בלי אשליות שנכבוש בסערה את צמרת מצעדי הפזמונים, או שהקהל שיבוא להופעות שלנו, ייצא מגדרו. אבל התאכזבנו מהיחס של הקהל. ידענו כי ניתקל בקהל לא פתוח, שלא מכיר את המוזיקה הזאת, אולם לא העלינו בדעתנו שניאלץ לעמוד מול קהל שאינו יודע להגיב על מה ששמע".

אבל הוא היה אופטימי. "המוזיקה של אחרית הימים אינה מסוג הדברים שנקלטים מהר. זה ייקח עוד זמן. אני מאמין שיהיו לנו מספיק אויר לנשימה וברבות הימים נזכה לקטוף את הפירות שאנו מגדלים היום. אנחנו יודעים מה עומד לפנינו ומקווים להחזיק מעמד. לאחרית הימים יש, לדעתי, סיכוי לפרוץ לשוק העולמי. אנחנו לא פחות טובים מכל להקה אירופית. המוזיקה שלנו היא ברמה גבוהה יותר מהרבה להקות שזכו בלהיטים גדולים".
אולי יותר מדי אופטימי. לשאלה, מה יקרה אם מישהו מהלהקה ירצה לפרוש, השיב שההרכב אינו מתבסס על "פרימדונות" וכולם שווים. "אם יפרוש אחד, אפשר להמשיך עם ארבעה, או לצרף אחר במקומו". כידוע, אלוני הייתה הראשונה לעזוב את הלהקה, עוד לפני שסיימה את הקלטת אלבומה היחיד (ולכן גם אינה מצולמת על העטיפה), ואחרית הימים המשיכה בלעדיה.
עוד אמר לוי, "אני נגד המילה 'מסחרי'. אני טוען כי כל דבר שנקלט מהר ובקלות, גם חולף בקלות. אני לא כותב עבור הקהל, אלא בראש ובראשונה עבור עצמי. אם הקהל תופס את זה, מה טוב". הקהל תפס את זה, אבל באיחור: אחרית הימים זכתה בתואר להקת השנה במצעדים העבריים בקול ישראל וגלי צה"ל, בפרס כינור דוד היוקרתי וגם, להקת השנה של להיטון, אבל ב-1972 התפרקה. לא היה מספיק קהל בהופעותיה. אריק איינשטיין ניסה לעשות משהו והזמין את הלהקה להופיע איתו, אבל גם זה לא החזיק מעמד. למרות התקופה הקצרה שבה התקיימה הלהקה, היא השאירה אחריה כמה משירי הרוק הטובים ביותר שנכתבו והוקלטו אי פעם בארץ. כמו זה:

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *