כותרות האתמול: 27 באפריל, 1973

יול 15

מלחין לכל עט, הייתה הכותרת לראיון-חובק-קריירה של דודו אורן עם קובי אשרת (אז, עדיין נכתב אושרת). שש שנים לפני שכל אירופה ובנותיה למדה לבטא את השם האכזוטי הזה של המלחין (ומנצח תזמורת רשות השידור), שניצח באירוויזיון בזכות הללויה, שכתב עם שמרית אור ושרו גלי עטרי וחלב ודבש.
אבל כבר בראיון ההוא, לפני 42 שנה, אשרת (במקור, יעקב ונטורה), היה מוכר ומצליח מאוד בפופ הישראלי, כמלחין, אך גם כמבצע: הוא השתתף במחזמר קצר-ימים של יונתן גפן, קרחת (האנטי-שיער?), לצד קובי רכט, שולה חן ועוד. עם רכט הקים צמד מצליח ואח"כ הצטרף חנן יובל והם הפכו לשובבי ציון. בהמשך, כאמור, עבר אשרת ברצון אל מאחורי הקלעים והעדיף להיות מלחין ומעבד. בשנות האלפיים גם עבר לשירות הדיפלומטי, כקונסול התרבות של ישראל בקליפורניה והחוף המערבי.

קרחת

עם קובי רכט

אירוויזיון 1979

כזמר, התחנה הראשונה שלו מחוץ לחיפה, עירו ("נולדתי במוצאי שבת בדיוק כשהפועל חיפה הפסידה למכבי, בדרבי", סיפר), הייתה בלהקת פיקוד צפון. "יום אחד אני נתקל ברחוב בגדי יגיל (חבר, אז ציגלמן), ובפפה (הבדרן אריה פלדמן ז"ל, שנהרג במלחמת ההתשה), ששאלו אותי: יש לך מה לעשות? כמובן שלא היה לי מה לעשות באותו רגע, אז לקחתי גיטרה והלכתי איתם לבחינות ללהקת פיקוד צפון. הבחינה הייתה קשה מאוד. הבוחנים היו טופול, עודד קוטלר ואפי נצר. קיבלו אותנו ללהקה. לדעתי, הלהקה שלנו הייתה הכי טובה שהוציא פיקוד צפון עד כה". אגב, נפלה שם טעות, של המרואיין או המראיין: אשרת לא הלחין את נר בחלונך ללהקת פיקוד צפון (אלא גדעון פיפר למלים של דידי מנוסי), והשיר גם אינו מופיע ברשימת מאות שיריו, באתר הרשמי של אשרת.
קובי אשרת חוגג היום 71 . מזל טוב ועוד הרבה שירים טובים.

להקת פיקוד צפון

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *