כותרות האתמול: 29 ביוני, 1978

יול 01

(צילומים: אמירה מורג)

שמוליק קראוס נולד היום, לפני 85 שנה, ומת בגיל 77 . לפני 42 שנה הוציא קראוס את האלבום "מדינת ישראל נגד קראוז שמואל", שזה לא רק חרוז, זו הייתה הכותרת של כתב האישום שהוגש נגדו על מעשי אלימות.

מבקר התקליטים העבריים של להיטון כתב כך, בביקורתו על האלבום: "לפנינו אחד התקליטים המוזרים ביותר שהופיעו אי פעם בארץ. בתקליט, שעליו מופיעה אזהרה כי הוא 'תקליט פלילי', לא עלינו (זה משחק מילים שעובד טוב רק באנגלית, כי קרימינל רקורד זה גם עבר פלילי). עורך שמואל קראוס חשבון נוקב עם שלטונות בתי הסוהר שאצלם 'התארח' לאחרונה, חשבון נוקב על החברה כולה, ויותר מכל – הוא מתנצח עם עצמו. התוצאה, שמוליק מפרק כאן הרבה אנרגיה במנגינות ועיבודים רעשניים וגם מגניב צעקות וצריחות לשירים, המעוררות תמיהה: האם זה האיש שהלחין פעם שירים כמו 'התשמע קולי' ואף ביצע אותם בנועם? אינני חולק על צורת הביטוי החדשה שלו, זהו סגנון בהחלט לגיטימי, אך המילים – אוי, המילים! היינו רוצים את שמוליק בשירים יפים כפי שהוא יודע להלחין, שידברו לקהל רחב יותר".

בקיצור, בלהיטון לא נרשמה התלהבות מהתקליט שאגב, הוקלט תוך יום אחד כשקראוס היה בחופשה מהכלא. אחד הנגנים שהשתתפו בהקלטה היה המתופף אהרל'ה קמינסקי, שסיפר על כך כאשר התארח בתוכנית מעדן ויניל, בדצמבר 2017 , והביא איתו עותק דוגמא (דמו), בעטיפת קרטון שעליה נכתב בעט שם התקליט, וללא פירוט השירים. אהרל'ה הימר על שיר, ויצא "שישי חם", המוכר עוד יותר מהגרסה הקודמת שלו, שהוקלטה למילים אחרות של אהוד מנור, "טוב לי לשיר", ששרה שלישיית הטוב הרע והנערההדודאים עם ג'וזי כץ, אז עדיין אשתו של קראוס  – וזכתה במקום הראשון בפסטיבל הזמר ב-1972 . "שישי חם" לא הושמע הרבה ברדיו בגלל כפל-המשמעות: את שישי חם, כשחוזרים עליו שוב ושוב, נשמע כמו חשיש.

אגב, התקליט, שנגנז אחרי שיצא, שווה היום במהדורת הוויניל כמה מאות דולרים, ועותק הדמו של אהרל'ה, עוד יותר.

כאן: אהר'לה קמינסקי מספר על הקלטת "מדינת ישראל נגד קראוז שמואל":

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *