כותרות האתמול: 29 במרץ, 1979

מרץ 29

עם כל הכבוד לתוכניות הפופולאריות בערוץ הראשון והיחיד של הטלוויזיה הישראלית, "חידושים והמצאות" ו"בצאת השבת", ואפילו מהדורת החדשות והתוכנית מבט ספורט, לא היה ספק באיזה תוכנית תצפה מדינת ישראל, לפחות הרוב המכריע: האירוויזיון, בשעה עשר בלילה.

בלהיטון הסבירו לקוראים, כאילו שצריך להסביר, שהתחרות מתקיימת בישראל בעקבות זכייתו של השיר "אבאניבי" במקום הראשון, בשנה שעברה, ולפי כללי התחרות, המדינה הזוכה היא המדינה המארחת בשנה הבאה. "התחרות תתקיים בבנייני האומה בירושלים ותועבר לכל המדינות המשתתפות (וכאן בא פירוט מדוקדק של כל 19 המדינות). המשדר ייפתח בסרט קצר של מראות ירושלים ולאחריו יושמעו השירים. יקדימו אותם מערכונים קצרים המבוצעים על ידי שחקנים פנטומימאים (בראשם יורם בוקר)". כיוון שזו ישראל, אז יהיו גם ריקודי-עם של להקת שלום 79 , בהדרכת גברי לוי. גם תמונות יהיו לאורך המופע, פרי מכחולם המוכשר של דודו גבע ויוחנן לקיצביץ.

את המופע ינחו ירדנה ארזי ודניאל פאר. התחרות נערכת בחסות איגוד השידור האירופי. הבמאי: יוסי צמח. מפיק: אלכס גלעדי, שהעבודה המצוינת שלו הרשימה את מנהלי רשת NBC האמריקאית, והם הציעו לו ג'וב מפנק וכך החלה הקריירה הבינלאומית שלו. יצחק גרציאני, זיקו שלנו, מנהל מוזיקלי. כדי לוודא שהכל ידפוק כמו שצריך ובהתאם לכללי איגוד השידור האירופי, נשלח נציג מטעמו לפקח על התחרות, ההולנדי יאן הסימנס. ההולנדי יצא מרוצה. האירוויזיון בירושלים עבר בשלום ונותר מאז בזיכרון כאחד הטובים ביותר מאז ומתמיד.

בראש העמוד פרסם להיטון את רשימת 23 הזוכים באירוויזיון, מתחילתו (ב-1969 הגיעו ארבע מדינות למקום הראשון, דבר שהביא לשינוי כללי הניקוד של חבר השופטים במדינות המשתתפות), ועד לשנה הקודמת, שבה זכה יזהר כהן. מתחתיו, נשארו שלוש משבצות ריקות, עבור שם המדינה הזוכה, השיר והמבצע, באירוויזיון השנה, "אותן תוכלו למלא במוצאי שבת, לאחר חצות", הציע להיטון לקוראיו (מי חלם אז שיבוא יום וניתן יהיה לסיים את האירוויזיון בשעה מוקדמת כזו, או שמספר המדינות המשתתפות יהיה כפול, ובעצם יותר, ממספר משתתפות האירוויזיון, לפני 40 שנה).

אחרי חצות, ואחרי הצבעת המדינה האחרונה, ספרד, נקבע שישראל זכתה שוב, עם "הללויה". יוסף טומי לפיד, מנכ"ל רשות השידור שזה עתה נכנס לתפקידו, הצהיר שישראל תארח את התחרות גם בשנה הבאה וכבר ביקש תקציב ממשרד האוצר. זה לא קרה. ישראל ויתרה על אירוח וגם על השתתפות, בגלל שהתחרות התקיימה – בהאג, הולנד – בערב יום הזיכרון.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *