כותרות האתמול: 30 באוקטובר, 1970

אוק 03

צביקה פיק בן 70 היום. אחרי התמודדות לא קלה עם שבץ מוחי ושיקום ארוך, הוא חזר לפעילות ואף זכה להיות הראשון לקבל תעודת תושב ירושלים של כבוד מראש העירייה, משה ליאון. על תחילתה של קריירה סולנית הודיע פיק בלהיטון, החודש לפני 49 שנה.

 

הקריירה הגדולה, הסולנית, של צביקה פיק, כזמר וכמלחין, התחילה כאן: בידיעה שפורסמה בלהיטון, לפני כמעט 49 שנה, תחת הכותרת "צביקה פיק יקליט לבדו אריך נגן". לבדו, כלומר ללא שוקי לוי וגבי שושן, חבריו לשלישיית השוקולדה.

"בחודשים האחרונים שאלו אותי למה אני לא מקליט משהו לבד, למה אני לא מנסה לצעוד קדימה. הגעתי למסקנה שהם צודקים, שאני צריך לעשות משהו עם עצמי", אמר צביקה לכתב להיטון והוסיף שאינו יודע איך יגיבו גבי ושוקי אבל מצידו, אין לו התנגדות להמשיך ולהופיע בשלישייה.

לגבי שושן כנראה היה אכפת, ולאחר שהגיב "שיהיה בהצלחה", סירב לומר האם השלישייה תמשיך יחד. האם התגובה החמצמצה שלו נבעה מכתבה שפורסמה ארבעה חודשים קודם לכן, על המחזמר "שיער", בו הופיעו חברי השלישייה? שושן היה ברגר, מנהיג חבורת ההיפיז שוחרי השלום והאהבה, אליה מצטרף קלוד, אותו גילם פיק. לכתבת להיטון שנשלחה לאולם אואזיס ברמת גן היה ברור מי הכוכב הגדול של המחזמר. "צביקה הצליח לסחוט מחיאות כפיים כאלה מהקהל, ששום תיאטרון או אמן בארץ זכה לכמותן. צביקה הופך את התפקיד שהיה שני במעלה, לתפקיד שווה ערך לזה של ברגר", כתבה בהתלהבות.

אז צביקה פיק היה הראשון שחיסל את חפיסת השוקולדה. הוא חתם על חוזה בחברת סי.בי.אס וב-1971 יצא הסינגל הראשון, שהלחין למילים של אהוד מנור, "שני תפוחים". בצד השני, שיר של יהונתן גפן, "אני הולך לאן שאן" (כעבור כמה שנים, גרי אקשטיין יכתוב ויקליט פרודיה מצליחה במיוחד על השיר הזה, אני הולך לבית שאן). הצ'רצ'ילים ניגנו, הרדיו השמיע בתדירות גבוהה, המעריצים השתגעו. בתחילת 1972 יצא אלבום הבכורה, "זוהי הדרך שלי" (את שיר הנושא כתב נער בשם מאיר ברקוביץ).

מאז, כל השאר היסטוריה. עצובה בחלקה: גבי שושן עשה מוזיקה טובה עם להקת אחרית הימים וכזמר סולן מצליח, ואז נסע לארה"ב, שם התמכר לקוקאין. לאחר שנגמל וחזר ארצה, ניסה לחדש את הקריירה שלו, ללא הצלחה. הוא שם קץ לחייו, בגיל 66 . שוקי לוי הצליח באירופה, בצמד שוקי ואביבה (פז). בשנות השמונים חבר לחיים סבן, שהיה האמרגן של השוקולדה, והתמקד בהלחנת מוזיקה לטלוויזיה. צביקה פיק, כזכור, עבר תקופת שיקום ארוכה לאחר שבשנה שעברה לקה בשבץ מוחי, וכיום נראה שחזר לפעילות.

יום הולדת שמח, צביקה. מזל טוב, בריאות טובה, אריכות ימים ועוד שנים רבות של מוזיקה.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *