כותרות האתמול: 31 בדצמבר, 1971

ינו 03

ליאור ייני, זמר ושחקן, מי שהיה חבר בלהקות התרנגולים והחמציצים, שהשתתף גם במופע "הלוך הלכה החבריא", העלה מופע משירי מיקיס תיאודורקיס והוציא כמה אלבומי סולו (והוא גם אביו של כדורגלן מכבי תל אביב ונבחרת ישראל שרן ייני), מת אתמול בגיל 84 .

לפני כ-51 שנה פורסם בלהיטון, "ליאור ייני יככב בסרט ישראלי" שיצולם החל בחודש פברואר. הסרט "לאן נעלם דניאל וקס" הוגדר כטרגיקומדיה לפי תסריטו של אברהם הפנר ובבימויו – סרט ארוך ראשון שלו – והוא ימומן בחלקו הגדול ע"י משקיעים זרים.

הסרט, לפי להיטון, יעסוק בצעיר ישראלי שחזר מחו"ל לאחר שהות ארוכה, והוא מחפש את חבריו לכיתה בתיכון, אך אינו מצליח למצוא אף אחד מהם. תוך כדי חיפושיו, "כבדרך אגב, מצטיירים לפניו שינויים ותמורות בחייהם, באופיים, בחיצוניותם של חבריו וחברותיו ובאורח החיים הישראלי בכלל".

ייתכן שזה היה התסריט המקורי, אבל בסרט עצמו, שהוקרן ב-1972 , בני שפיץ, הדמות שגילם ייני, זמר ישראלי תושב ארה"ב (והתבססה על הזמר רן אלירן, שהפנר הכיר עוד כשאלירן היה מנחם ליזרוביץ), מגיע לפגישת מחזור וכל החברים שם, או רובם, חוץ ממי שהיה אז מלך הכיתה, דניאל וקס, שאיש אינו יודע היכן הוא. בני נחוש לברר לאן נעלם דניאל וקס, וכשהוא מקבל את התשובה, היא מערערת את עולמו.

הפנר, שכבר הוא כבר אינו איתנו, היה חבר בלהקת הנח"ל (לצד אורי זוהר וחיים טופול), למד בימוי ותסריטאות בניו יורק, וביים מספר סרטים קצרים שאחד מהם "לאט יותר" (עם אברהם בן יוסף ופאני לוביץ, שחקנית ובעיקר מורה ידועה למשחק), זכה בפרסים. הוא גם כתב את תסריט הסרט "סיירים" (מיכה שגריר ביים), שליאור ייני שיחק בו לצד זאב רווח, אילי גורליצקי ועוד וגם שר איתם את "עמיחי", האהוב מאז ועד היום.

"לאן נעלם דניאל וקס", כאמור הסרט הארוך הראשון של אברהם הפנר (אחריו ביים עוד שלושה), נחשב מאז לאחד הטובים ביותר שנעשו בישראל, והשאיר אחריו שיר יפהפה שכתב אהוד מנור והלחין אריאל זילבר (שאף הוא השתתף בסרט), "אגדה יפנית". בסרט, שר אותו ייני, אם כי הגרסה המוקלטת של זילבר מוכרת ומושמעת יותר.

 

 

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *