כותרות האתמול: 5 ביולי, 1974

יול 05

הכותרת בלהיטון בישרה בגאווה כי סרטו של משה מזרחי "אבו אל בנאת", חוזר, עטור פרסים, למסכי הקולנוע בארץ, החל ממחר. עטור פרסים זה קצת מוגזם. עטור בפרס, יותר מדויק, אם כי פרס ניחומים יוקרתי: הסרט הפופולארי ביותר, לדעת הצופים, בפסטיבל דקל הזהב בקאן, בשנת 1974 .

הפרס הזה, לצד העניין המסחרי בעולם ומכירתו להקרנה בארצות הברית, דרום אמריקה ואירופה, כולל יוגוסלביה הקומוניסטית (בכורה לסרט הישראלי במדינה זו ובגוש הקומוניסטי בכלל), ובספרד (כנ"ל) – היא שהביאה להחלטה להחזיר אותו להקרנה בישראל.

"אבו אל בנאת", שביים משה מזרחי לפי תסריט שלו ושייקה אופיר, שהתבסס על מערכון ותיק בשם זה של אופיר, עלה למסכים לראשונה בעיתוי רע במיוחד: הקרנת הבכורה החגיגית, בנוכחות אח"מים, פוליטיקאים (זו הייתה תקופת בחירות), וקציני צה"ל בכירים (כמקובל אז, עטורי תהילת מלחמת ששת הימים), התקיימה ימים אחדים לפני שפרצה מלחמת יום הכיפורים. הסרט ירד מהר מאוד מהמסכים. הצופים לא באו. היו מגויסים למילואים או שלא היה להם מצב רוח לקולנוע. כשהסתיימה המלחמה, הסרט לא חזר למסכים, כאמור עד ליולי 1974 וגם אז, לא בהצלחה גדולה.

משה מזרחי ז"ל זכה בפרס האוסקר לסרט הזר הטוב ביותר כעבור שלוש שנים, עבור "כל החיים לפניו". הוא גם מצא ב"אבו אל בנאת" את אהבתו הגדולה, השחקנית מיכל בת אדם, אשתו עד מותו לפני שנה כמעט, בגיל 86 . שייקה אופיר מת שנים רבות לפניו, בגיל 58 .

לצפייה בסרט

https://vod.walla.co.il/movie/1759992/abu-el-banat

לצפייה במערכון של שייקה אופיר, אבו אל בנאת

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *