כיף ביידישפיל

נוב 02

רביזור (צילום: ז'ראר אלון)

רביזור (צילום: ז'ראר אלון)

חיים נוי על רביזור, המציעה שירים מקסימים, כוריאוגרפיה מדהימה ושחקנים מצוינים ובראשם ענקי במה כיעקב בודו ומייק בורשטיין.

 

המחזמר רביזור המועלה בתיאטרון היידישפיל הוא פשוט מופע שכיף לחזות בו, מכמה סיבות: שירים מקסימים, להקת שחקנים מצוינת ובראשם ענקי הבמה מייק בורשטיין ויעקב בודו, וכוריאוגרפיה מדהימה .
רביזור כבר הועלה והוצג בארץ פעמים רבות וגרסת המחזמר זכורה במיוחד בזכות הופעתו הבלתי נשכחת של יוסי בנאי. את המחזה כתב ניקולאי גוגול והעלילה עוסקת בעיר נידחת ברוסיה שכל ראשיה ועובדי הציבור בה הם מושחתים. לידיעת ראש העיר מגיעה שמועה על מפקח כללי (רביזור), מטעם הצאר העומד להגיע למקום בזהות בדויה כדי לחשוף את מעשי השחיתות. ראשי העיר חושדים כי אורח תימהוני ואביון המתגורר באכסניה זולה, הוא בעצם הרביזור. הם עושים ככל יכולתם על מנת להסב לו רגעי נחת בעיירתם , תוך הצפתו בשלמונים . הרביזור המדומה לא מבין תחילה מה אירע אך עד מהרה הוא נכנס לתפקיד ומנצל את זהותו הבדויה ודורש ומקבל שוחד מכל פקידי הרשות המקומית. הוא לא בוחל גם באשת ראש העיר, גם לא בבתם הצעירה, ואפילו מבטיח לשאת אותה לאישה. כאשר הוא חומק מהמקום תוך הבטחה לשוב בקרוב, מגלים פרנסי העיר מכתב ששיגר למכריו ובו הוא מגלה מה שאירע ומספר על טיפשותם ועל מעלליו. ראש העיר שקלונו מתגלה, נחרד לשמוע כי הרביזור האמיתי הגיע לעיר והוא מבקש לראות אותו.
העלילה ההזויה הפכה לאין ספור הפקות ולעיבודים וגם להפקות רבות בארץ ובעולם ואפילו זכתה לסרט קולנוע מוזיקלי בשם המפקח הכללי, בכיכובו של דני קיי.
המילים לשירים נכתבו במקור בידי חיים חפר ואת הלחנים חיבר דובי זלצר. וחלק מהם (בא בחור חדש, פטרבורג, דובצ'ינסקי ובובצ'ינסקי, ועוד), הפכו ללהיטים. הגרסה ביידיש נכתבה בשעתו על ידי השחקן יוסף בולוף והשירים תורגמו על ידי וולוול טשרנין ומייק בורשטיין.
מלאכת הבימוי הופקדה בידי צדי צרפתי שאינו דובר כלל יידיש. למרות זאת, התוצאה היא נופת צופים. צרפתי הצליח להעלות מחזמר קולח, קצבי, חוויה תיאטרלית לכלל הציבור, לאו דווקא לדוברי היידיש. חלק חשוב בהפקה המוצלחת הוא הכוריאוגרפיה המדהימה שעיצב עומר זמרי. התנועה והקצב שעל הבמה, השלמות של כל המתרחש והמתחולל עליה מעניקים לצופים חוויה ועונג בלתי רגילים.
מייק בורשטיין מגלם את הרביזור המדומה ומפגין משחק, תנועה ושירה באורח נפלא, כיאה לכוכב במה ומחזות זמר במשך עשרות שנים. יעקב בודו הנפלא מגלם את ראש העיר ומשחקו נהדר ומוצלח. רונית אשרי משחקת מעולה את אשת ראש העיר. היא נכנסה לתפקיד בתוך כיומיים של שינון וחזרות, לאחר שהשחקנית מוניקה ורדימון נכוותה בתאונה ונבצר ממנה לגלם את התפקיד.
חן בר מפגינה יכולות יפות כזמרת ומשחקת מצוין את בתו של ראש העיר. אירמה סטפנוב מוצלחת בתפקיד החדרנית. אנדריי קשקר, שחקן נהדר, מצליח בגילום דמות הזויה, כמפקח על בתי הספר. נתן הכט, בהופעה ייחודית ומעולה, מגלם את המשרת בבית ראש העיר. ישראל טרייסטמן, יהונתן רוזן, דורי אנגל, משחקים נפלא כפקידי המועצה הבכירים. גם הופעתם של ניב שפיר ועופר גולן, בתפקיד השוטרים, מוצלחת במיוחד. מי שגונבים לעתים את ההצגה בהופעה שהיא חגיגה לעיניים, מרהיבה ומצחיקה, עם יכולת תנועה ושירה, הם אמיתי קדר ויובל רפפורט כצמד הרכלנים בובטשינסקי ודובטשינסקי.
הלהקה המצוינת מנגנת מאחורי הקלעים וגם על הבמה ומעניקה להצגה ניחוח מוזיקלי מקסים. איתמר גרוס אחראי לניהול המוזיקלי. דלית ענבר עיצבה את התלבושות היפות וסשה ליסיאנסקי, את התפאורה הפרקטית והמוצלחת. מישה צ'רניאבסקי אחראי לתאורה הראויה.

 

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *