לאסי דיין, בהצדעה

אפר 28

שמיכה חשמלית ושמה משה (צילום: יח"צ)

 (צילום: יח"צ)

ערוץ הקולנוע הישראלי מקדיש את סוף השבוע הקרוב לאסי דיין, במלאת שנה למותו, ומתמקד בקומדיות שלו: הבורקס, השחורות והקאלט. מיופי של צרות, דרך גבעת חלפון אינה עונה ועד שמיכה חשמלית ושמה משה וד"ר פומרנץ.

 

עברה שנה מאז מותו של אסי דיין וערוץ הקולנוע הישראלי מצדיע לזכרו בסוף שבוע הקרוב, יומיים מסרטיו, תוך התמקדות בקומדיות, מהעממיות ועד למקאבריות, דרך סרטי הקאלט שהמעריצים אינם מתעייפים מלצפות בהם, שוב ושוב.
החגיגה לעיניים תיפתח ביום שישי, 1 במאי, בשעה 13.30 עם מלך ליום אחד, שדיין כתב וביים, בהשתתפות גבי עמרני, אירית אלטר, רבקה מיכאלי ויוסי שילוח. הסיפור (המבוסס כלשהו על דיימון רייניון), על יוסף, החי בדלות אך מספר לבתו המתגוררת בחו"ל שהוא איש עסקים מצליח. זה עובד, עד שהיא מגיעה לבקרו.
משעה 15.00 שני סרטים עם הגשש החיוור, ברצף: תחילה גבעת חלפון אינה עונה ואחריו הקרב על הוועד, האחרון בטרילוגיית הגשש של דיין.
מכאן, לשלושה סרטים שביים, בשידור בכורה בערוץ, החל ב-18.00 . עם ישראל חי מספר על חבר כנסת שסובל מאימפוטנציה וחבריו שולחים אותו לבלות באילת, בתקווה ששם המצב יתאזן, אם תסלחו על ההלצה. עם פנינה רוזנבלום, חנן גולדבלט וחנה לסלאו. אחריו, הטוב הרע והלא נורא, שבו דיין, שכתב וביים, גם מופיע, מחופש לאישה, בסיפור על סוהר (יוסף שילוח), שצמוד לאסיר בדרכו לחופשת התייחדות עם אשתו. ב-20.45 ישודר חצי חצי מ-1971 , הסרט הראשון שכתב דיין (עם נסים עזיקרי ובועז דוידזון, שגם ביים). שני שותפים קונים כרטיס פיס (לצעירים: זה היה הלוטו של פעם) וכל אחד מחזיק בחצי ממנו. אחד מהם מת, ואז הכרטיס זוכה…

עוד ביום שישי: מר באום, שבו אדם מגלה שנותרו לו 92 דקות לחיות. דיין זכה בפרס אופיר כשחקן ותסריטאי. אחריו, ד"ר פומרנץ, סרטו האחרון של דיין, קומדיה מקאברית על ד"ר פומרנץ שמשכיר את ביתו למתאבדים פוטנציאליים, וזאת לאחר שפציינט שלו קפץ מהמרפסת. לקינוח, שמיכה חשמלית ושמה משה, שחזור אירועי היום שעבר על שלושת הנרקומנים מ"החיים על פי אגפא", עד שנכנסו לשתות בפאב של דליה. בהשתתפות שמיל בן ארי, אורי קלאוזנר ורבקה נוימן.

בשבת, ישודרו בשידור חוזר כמה מסרטי היום הקודם וב-19.25 יגיעו יופי של צרות, קומדיה של טעויות שדיין כתב וביים, עם יונה אליאן, טוביה צפיר, זאב רווח, טליה שפירא וגבי עמרני. עפרה בורחת מתחת לחופה כדי שלא להינשא ללייזר הסובל מגמגום וקוצר ראי. היא שוכרת חדר ברמת גן ומתחזה לסטודנטית. אותו חדר מושכר במקביל גם לארמונד, המתחזה לאיש שירותי הביטחון.
ב-20.55 , סרט על אחורי הקלעים של גבעת חלפון אינה אינה וב-21.30 ישודר, בבכורה בערוץ, סרט קצר, המדריך לכיסוי תחת ובו דיין, שגם כתב וביים, משחק איש שמאל תל אביבי שמנהל רומן עם אישה מהימין ומנצל את עצרות התמיכה בתהליך כדי להיפגש איתה. רצח רבין משבש את תוכניותיו.

לא על הלחם לבדו, מתוך הסרט חצי חצי

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *