להיות משפחה

יונ 10

(צילום: ז'ראר אלון)

(צילום: ז'ראר אלון)

חיים נוי על הבן הטוב, בתיאטרון הבימה, על פי ספרו של שי גולדן: הצגה קטנה שהיא אחת המעולות המוצגות כיום.

 

הבן הטוב, בתיאטרון הבימה, היא הצגה מרגשת וכואבת, המגוללת את הסיפור האמיתי של משפחה מאמצת. ההצגה הקטנה הזו היא גם אחת המעולות שתוכלו לצפות בהן כיום. היא מבוססת על ספרו של שי גולדן העוסק במשפחה המאמצת שלו, אירועים בחייו ובחייה במשך 30 שנה , הרצופים בקשיים ותסכולים. ימים של עצב וקדרות ולצידם ימים של אושר. זהו מסע שעברו משפחות מאמצות רבות, הקולטות ילדים גדולים.
הבמאי איציק ויינגרטן יצר מחזה קולח, עצוב ומצחיק. בזכות להקת השחקנים המעולה, התוצאה היא הצגת חובה למשפחות מאמצות, למחנכים ולעובדים סוציאליים, אך גם לאוהדי תיאטרון בכלל ובעצם לכל מי שמעוניין לשבת באולם התיאטרון ולצפות בחיים שכאלה, מרגשים ודואבים, עם מסר ועונג תיאטרלי.
העלילה נפתחת בשנת 1977 בבית יתומים בצפון הארץ. שני אחים כבני שש ושבע, ננטשו בידי אימם ונלקחו על ידי מוסדות הרווחה למוסד, עד לאימוצם. הילדים סבורים כי אימם עתידה להגיע ולקחתם הביתה והתקווה הזו נותנת להם כוח להיות ביחד ולשרוד. מנהל המוסד מנסה לברור להם משפחה מאמצת. זוג פליטי שואה מרומניה, חשוכי ילדים, מגיע למוסד כדי לבחון את שני האחים. הילדים נרתעים מהסיטואציה, במיוחד האח הבוגר רן. אולם האח הצעיר, שי, זקוק נואשות למגע של אימא ואבא והוא משכנע את רן להסכים ולהיקלט בבית המשפחה.
עד מהרה מסתבר כי בני הזוג הם אמנם אנשים טובים, אולם אין להם שום ניסיון בחינוך ילדים בכלל, וילדים מאומצים בפרט. הם בודים מליבם כי הם ההורים הביולוגים של האחים. הם נוקטים בשיטות חינוך כמעט פרוסיות ויד קשה כלפי הילדים, שחייהם קשים ואינם מסוגלים להתמודד עם החיים האמיתיים. ההורים המאמצים נוקטים באיומים של כליאה בבית סוהר על שקרים שבודים הילדים ומענישים אותם בשיטות הזויות. והתוצאה היא שהאח הבכור גונב את כספי החסכונות ומאיים לשים קץ לחייו. העלילה מתפתלת ונמשכת עד אשר האחים עומדים ברשות עצמם. לצעיר יש אישה וילד אך ההורים המאמצים הזדקנו ועתה הם תשושים וסובלים מבריאות לקויה והאם אף חולה במחלה סופנית.
טטיאנה קנליס-אולייר, שחקנית דגולה, מגלמת באורח נפלא ומופתי את אוולין גולדן, אימם של האחים. אחד מתפקידיה הבולטים על הבמה.
רוברטו פולק נהדר בתפקיד אריה גולדן, אביהם. רוברטו מצליח להפיק משחק מרגש ונוקב, קולח ומפעים זהו אחד מתפקידיו הטובים ביותר של השחקן.
יובל שלומוביץ המקסים, במשחק מענג ומרגש, מגלם את רן, האח הפוסע על פני הסעיפים, שאינו בוטח באיש ואינו מהסס לנקוט מהלכים שנויים במחלוקת. בתפקיד שי, גיבור הסיפור המגולל את העלילה, מופיע ניר זליחובסקי. משחקו משכנע, מרגש ומשובח. עמוס בוארון מגלם את מנהל בית היתומים באורח מוצלח מאוד ובכישרון רב.
התפאורה הנאה והמוצלחת של לילי בן נחשון. דליה פן עיצבה את התלבושות הראויות, לרבות הבגדים האותנטיים של אותם שנים. מאיר אלון עיצב תאורה נאותה. אורי וידיסלבסקי אחראי למוזיקה המעניינת והמרגשת.

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *