מותחן אנגלי מאוד

יול 23

(צילום: שמחה ברבירו)

חיים נוי על "בחזרה לרצח" בבית צבי: מחזה בלשי קליל ומהנה המוצג לראשונה בישראל, פרי עטה של מלכת המסתורין, אגאתה כריסטי.

 

 

"בחזרה לרצח" הוא מחזה בלשי קליל ומהנה פרי עטה של מלכת ספרי המסתורין אגאתה כריסטי, העוסק בפתרון תעלומת רצח שאירע בעבר.

ההצגה, מותחן בניחוח אנגלי ענוג, עולה בבית צבי, לראשונה בישראל, וכאמור היא מבוססת על סיפור של מלכת המסתורין, שכמעט ולא הוצג על במות. חובבי כריסטי ישמחו לצפות בה, וכמו תמיד אצל כריסטי, הסוף הוא הפתעה מוחלטת.

לאגאתה כריסטי היו וישנם מעריצים רבים, חובבי הסגנון הזה, שאוספים בקפדנות את כל ספריה ובקיאים בכל עלילות הרצח. אגב, כריסטי סבלה מלקות כתיבה ומסופר שרבים מספריה נכתבו על ידי הכתבתם לכתבנית. היא התמחתה בתעלומות מסועפות ולזכותה ייאמר שספריה אינם ספרי מתח רגילים, אלא רומנים השזורים אהבות ועלילות סוערות ובהן מתרוצצים גיבוריה, רובם ככולם תושבי עיירות קטנות בבריטניה, כאשר מפצחי התעלומות השנונים הם הבלש המפורסם הרקול פוארו או הקשישה החביבה גברת מארפל.

העלילה עוסקת בקרלה שסברה כל השנים כי אמה הרעילה את אביה, צייר נודע, לאחר שגילתה כי יש לו מאהבת. קרוליין קרייל נשפטה למאסר עולם אך מתה בכלא לאחר 3 שנים. כאשר הגיעה קרלה לגיל 21 היא פתחה מכתב שאמה השאירה אחריה ובו היא מצהירה בפניה כי היא לא רצחה את אביה. קרלה נפגשת עם בנו של הסנגור דאז שבקי בפרשה ומבקשת ממנו ליזום פגישה מחודשת עם כל גיבורי המקרה, שהיו בבית ביום הרצח. היא מנסה לשחזר את האירועים ולבסוף, כמובן צפה האמת, הפתעה מוחלטת, לרבות הנסיבות שגרמו לכולם לחשוב מה אירע כביכול.

הבמאי סלבה מלצב שזר את ההצגה באירועים מהעבר ומההווה והדמויות מחליפות צורה והתנהגות כשהם עוברים מהעבר להווה. מלצב גם עיצב את התפאורה המינימלית, שבניגוד לעבר אינה עמוסת ריהוט בריטי אופייני.

גלי יחיעם המצוינת מגלמת תפקיד כפול של קרלה וקרוליין קרייל, אמא שלה, והביצוע שלה הוא מרגש, מקצועי ומרשים.

רז סלמון מגלם באורח מעולה את עורך הדין פוג שיוצא לגלות את סודות הרצח מן העבר והוא גם מי שמפענח אותו. יש לו פוטנציאל משובח.

ברק פרידמן מגלם במשחק אמין ונוקב, מוצלח מאוד, את אמייאס קרייל, אביה של קרלה. נאור מלקוב, שחקן בעל יכולת דרמטית מצוינת, בתפקיד פיליפ בלייק שהיה מאוהב בפילגש של אמייאס.

הראל גלזר מגלם נפלא, עם יכולות קומיות מבריקות, את מרדית בלייק, אחיו של פיליפ, שיש לו מעבדה ובה צמחי רעל.

מעיין גוטשלק מצוינת בתפקיד המאהבת ונכנסה היטב לדמות הצעירה המפתה. עדן יששכר מגישה משחק מרשים בדמות האומנת, בעבר ובהווה, והיא נפלאה בהחלפת הדמויות ובהתנהגותן בשעת האסון, ובעת שחזור האירועים. אין ספק כי היא ראויה לשבחים מיוחדים. נוי ארוך מגלמת נפלא ובמשחק רב רושם את הנערה הפרועה אנג'לה, אז והיום.

דורון רכליס תרגם את המחזה לשפה רהוטה וקולחת. נטשה מנטל עיצבה תלבושות מקסימות ברוח התקופה. סשה סקירין אחראי לתאורה המוצלחת. אפי שושני אחראי למוזיקה המקורית התואמת לעלילה המותחת.

אוהבי כריסטי ישבעו נחת מההצגה החדשה. גם אלה שאינם אמונים על ספריה של מלכת המתח הבריטי, יתענגו מהצגה המציעה משחק משובח ונופך אנגלי עם כוס תה חמימה, גם בימי הקיץ הישראלי.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *