מלכת הבית

מרץ 24

(צילום: כפיר בולוטין)

חיים נוי על "משפחה חמה" בבית ליסין: קומדיה מצחיקה ומרגשת, פרועה ומופרכת, על אמא פולניה שעולמה מזדעזע כאשר בתה מבשרת לה שהיא נוסעת לחו"ל ולא תגיע לליל הסדר.

 

"משפחה חמה", בבית ליסין,  היא קומדיה מצחיקה מאוד ומרגשת,  מאת המחזאית המנוחה ענת גוב. סיפורה של משפחה ישראלית טיפוסית המונהגת על ידי "אימא פולניה" (תיקי דיין), על רקע ההכנות לסדר פסח.

הקומדיה מעט פרועה ואפילו מופרכת, אבל היא מספקת היטב את הסחורה: צחוק פרוע ונחת מהמתרחש על הבמה, המשכיחים מהצופים את ימי טרום הבחירות, האביב המתעתע והסוגייה הקשה – היכן מתארחים בליל הסדר.

הבמאי רוני פינקוביץ' ולהקת השחקנים המוכשרת הביאו לצופים ערב מענג שלא מרפה משרירי הלסת, בטעם טוב ותרבותי.

כאמור, תיקי דיין מגלמת את מלכה (תפקיד שבשעתו שיחקה רבקה מיכאלי), אלמנה המארחת את בני משפחתה לארוחת ליל שבת, ויודעת לנווט את רצונותיה כמו האימא הפולנייה הטיפוסית.

כאשר הבת מאשה מודיעה שהפעם אין בכוונתה ליטול חלק בליל הסדר, כיון שהיא טסה לנוח בפינלנד, ההודעה מטלטלת את מלכה, הרואה בכך את קץ שלטונה הבלתי מעורער ופירוק המשפחה הכאילו-מלוכדת. היא תעשה הכולכדי שהדברים לא ייצאו משליטתה ואפילו תגיע לרמות-על של שטיקים ותפניות בעלילה, עד לסיום הבלתי צפוי, הכפול ומכופל.

תיקי דיין היא חיית במה ותיקה והיא מגלמת את תפקידה באורח מעולה, מקצועי ושנון, והיא אכן זוכה למחיאות כפיים נלהבות על משחקה, המצחיק ומרגש גם יחד.

רוברט הניג הוותיק, שחקן מצוין, מפציע על הבמה כאליק ז"ל, בעלה המנוח של מלכה, וגם מגלם את תפקיד המספר והדמות מאחורי הקלעים, המפרש והיודע-כל.

לימור גולדשטיין, שחקנית משכמה ומעלה, מגלמת באורח ראוי ומוקפד את מאשה, גרושה ואם לבת. לורין מוסרי מגלמת היטב, בקור רוח ובמשחק נעים, את תמרה, בתה של מאשה, קצינה במשמר הגבול, נסחבת עם נשקה האישי כל העת, גם בארוחה החגיגית.

בתפקיד בנה של מלכה, ד"ר אריה הפרוקטולוג, משחק לירון ברנס, שחקן מעולה המצליח לגרום לפרצי צחוק במשחק רציני, עם להטוטי במה נהדרים. אפילו קטע קצר של הרכבת משקפיים הוא מיוחד ומצחיק עד מאוד. עדי גילת מפגינה משחק נאה בתפקיד מירי אשתו, מומחית ליוגה צחוק.

יותם קושניר מגלם את הנכד עומר ששינה את שמו לחליק, בעקבות ביקור בהודו, ומצחיק במיוחד כאשר הוא מתרגם לאנגלית רצוצה פניני לשון ישראליים.

שירן הוברמן הנהדרת מגלמת את נטלי, אשתו של עומר, עולה מבלגיה שהכיר בהודו והיודעת רק אנגלית. מוצלח במיוחד הקטע בו היא מפגינה יכולת שירה.

אלכסנדרה נרדי עיצבה תפאורה יפה של חדר אורחים. אורנה סמורגונסקי עיצבה את התלבושות היפות. טל בלכרוביץ אחראי למוזיקה המוצלחת. עדי שימרוני עיצבה תאורה ראויה.

"משפחה חמה" היא הצגה מצחיקה וגם מרגשת. קטע המאבק בין בני הבית הוא מיוחד ומוצלח. הסיום הטוב והכפול הוא מענג בהחלט וראוי לתשואות, לשחקנים וליוצרים.

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *