נוגעת במלים

מאי 05

(צילום: דורון אדר)

(צילום: דורון אדר)

יעל גרמן, שהלחינה מוזיקה לטלוויזיה ולתיאטרון ושירים לנורית גלרון, שושנה דמארי ועוד, הוציאה דיסק רביעי משיריה, "נוגעת". אמירה מורג שוחחה איתה על השינוי שעבר עולם המוזיקה הישראלי, על כתיבה מתוך שעמום ועל יעל גרמן האחרת, מהפוליטיקה.

 

אחד הראיונות הראשונים של המלחינה יעל גרמן היה ללהיטון, ב -78', כשיצאה למופע משותף עם נורית גלרון, ששרה רבים משיריה ("אולי מחר", ועוד). הראיון הנוכחי הוא קצת סגירת מעגל מבחינתה. "הייתי אז בת 28, וחשבתי שאני נורא מבוגרת. היום אני חושבת שאני צעירה, אולי כי אני כל הזמן כותבת. אחר-כך ביליתי כמה שנים בבסיסי חיל האוויר בעקבות בן זוגי היקר ושם גם נולדו לי הילדים. בשנים האלה כתבתי הרבה מאוד, אולי מתוך שעמום. לא היה לי מה לעשות אז כתבתי מוזיקה".
עבדת עם רבים וטובים.
"נכון. התנתקתי בשנים בהן התגלגלתי בבסיסי חיל האוויר. עשיתי קאמבק בשנת 2000. התחלתי להבין שאם אין אני לי – מי לי והוצאתי דיסק עצמאי ראשון, 'אישה של קרח, אישה של אש'. אני לא זמרת, לצערי, אם כי בכל דיסק שלי אני שרה".
היום לא צריך להיות זמר כדי לשיר.
"אמת, אבל אני מוזיקאית, לא פרפורמרית. (המורה לפיתוח קול) רחל הוכמן שאלה אותי פעם למה אני מתחבאת מאחורי הפסנתר והיא צדקה. זה נובע מכך שאני יודעת שהיכולות שלי מוגבלות".
מה החוט המקשר בדיסק החדש?
"אין חוט מקשר. פשוט טקסטים שדיברו אלי, של כותבים ידועים כמו ארז ביטון, יורם טהר לב, חמוטל בן זאב ושל משוררים פחות מוכרים. עבדתי שנתיים על הדיסק הזה. גם הסגנונות המוסיקליים מגוונים: יש בלוז, בוסה-נובה, אתני, קצת קלאסי. זה בכוונה, כדי לא ליפול למצב שאם שמעת שני שירים, אז שמעת את כל הדיסק. לכן לקחתי את זה לסגנונות רבים ושונים. אני מקווה שאנשים יתחברו ושכל אחד יוכל למצוא את עצמו".
בכלל עוד קונים דיסקים?
"כמעט שלא. מבחינה כלכלית זו התאבדות, אבל זה אושר גדול, אז השאלה היא מה יותר חשוב בחיים. קונים. משפחה, חברים, מקהלות. אני מגיעה עם הזמן ל-500 דיסקים בממוצע. יש לי אתר אינטרנט ופה ושם אנשים נכנסים ומבקשים לקנות".
לא קל להתפרנס ממוזיקה בארץ.
"לי אין בעיה כי כל השנים עבדתי עם חבורות זמר. אני יודעת כמה כסף נכנס לי בסוף החודש. היום אני עובדת פחות, מבחירה. לצד זה, אני חייבת גם להוציא את המוזיקה שאני כותבת, אז אחת לכמה שנים יוצא דיסק ואחריו אני מתאוששת כלכלית כמה שנים והולכת לדיסק הבא. בדיסקים הקודמים, בכל פעם שהוצאתי אמרתי שזהו, זה האחרון. עכשיו אני כבר לא אומרת את זה, כי אני לא מפסיקה לכתוב".
זמרים פונים אלייך?
"לא. לגמרי לא. אני פחות מקושרת ורובם גם מעדיפים (לכתוב) לבד. אני פונה אליהם. אני עובדת עם אנשים צעירים ומוכשרים. הייתי רוצה לעשות מופע עם 2-3 זמרים".
איך את עם תוכניות כמו כוכב נולד?
"לדעתי, נפשית זה לא טוב להם, כי הם עוד לא בוגרים. אבל יצאו משם אנשים מוכשרים. אני לא רואה את עצמי משתלבת במשהו כזה. גם בתי סתיו, ששרה בדיסק, לא הסכימה. הבעיה היא, אם אתה לא שם, אתה לא בשום מקום. מצד שני, קורים היום במוזיקה הישראלית דברים נפלאים ומעניינים שאין להם במה. הם לא מצליחים לצאת החוצה וזה נורא חבל. הם צריכים למכור את עצמם כל הזמן. זה נורא קשה. אז מה יש לי לקטר? אני פעלתי בתקופה נקייה בה רצו לעשות ולהשמיע מוזיקה טובה ומעניינת. לא כמו היום. אצלי הדברים התגלגלו מעצמם. אבל זה המשחק ואני עדיין לא מוכנה להפסיק לעשות ועדיין יש ציבור שמחכה לדברים שלי וזה מה שנותן לי את טעם החיים. הפחד של כל יוצר זה שיום אחד הוא יפסיק ליצור. אני מרגישה שאני עדיין בשוונג. כל החיים עוד לפניי".
מבלבלים אותך עם הפוליטיקאית יעל גרמן?
"יש כאלה. יעל גרמן ואני נפגשנו לפני כמה שנים. היא אמרה לי שהיא מקנאה בי כי אני עוסקת במוזיקה. עניתי לה שאני ממש לא מקנאה בה".

זו אני מדברת – לירון פלד

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *