עלי אוהב את נעמי

אוג 01

(צילומים: אור דנון)

חיים נוי על "יפו 1903 " בתיאטרון הבימה: דרמה חברתית משובחת על הדו-קיום בין ערבים ליהודים בתחילת המאה ה-20 , המשליכה גם על תקופתנו.

 

"יפו 1903 ", בתיאטרון הבימה, היא הצגה נוקבת, מרגשת וקולחת העוסקת באפיזודות המתרחשות באותה תקופה בין חבורת חלוצים, ערב עלייתם לקרקע בגליל, לבין הערבים המתגוררים ביפו. הבמאית לילך סגל ולהקת השחקנים המוכשרת העלו דרמה חברתית משובחת על דו הקיום בין ערבים ליהודים, המשליכה גם על תקופתנו.

המחזה נכתב על ידי אורי פסטר בהשראת החזיון, בלשון אותם ימים, "אללה כרים", שנכתב בשנת 1912 ע"י לוי אריה אריאלי, ונחשב למחזה הראשון בשפה העברית. החזיון לא החזיק מעמד רב, למרות שהוצג בארץ ובארה"ב, וגם יצירתו של אריאלי לא שגשגה היטב והוא ירד לארצות הברית נוכח קשייו בהתאקלמות בארץ,  ועבר לעסוק בהוראה.

המחזה שעיבד פסטר עוסק בשתי אפיזודות מקבילות אודות החלוצים שהגיעו מרוסיה ליפו, ואהבה בלתי אפשרית בין רוכל ערבי לבין נעמי שץ, ארוסתו של מנהיג הקומונה, שמשון ברונסקול, שגם חיבר ספר, מעין יומן חיים, שנגנב ממנו. מוכר הכעכים עלי מתאהב בנעמי והיא אמנם מכחישה כל רצון לקשר עימו, אולם כנראה שהיא גם נמשכת לאהבה אסורה זו. מה יקרה כאשר אחד החלוצים יגלה את המפגש בין בני הזוג וכיצד תפתר התסבוכת שמתעוררת בהמשך.

מחזהו של אריאלי היה כתוב בשפה מליצית מאוד שלעתים לא הובנה על ידי הקהל, וגם המחזה הנוכחי כתוב בשפה שיש בה מיסודות העברית של החלוצים מאותה תקופה.

ההצגה עולה באולם ברטונוב בהבימה, אולם המסודר בכעין אות חית ובתווך הבמה השטוחה. באולם עצמו פוזר חול ים וכל התפאורה והתלבושות כאילו נלקחו מתחילת המאה ה-20 .

ליאור כהן כובשת בתפקיד נעמי שץ והמונולוג שלה בסיום ההצגה הוא מרגש מאוד. היא מגלמת את דמותה באורח משובח, קולח ומקצועי, ואין ספק שיש לה פוטנציאל תיאטרלי רב. ארז רגב מגלם בכישרון רב את שמשון ברונסקול. שפי מרציאנו נפלא בתפקיד עלי ומשחקו שופע אמינות.

את אבו הוואדי, דודו של עלי ובעל המאפיה, מגלם באורח מעולה דב רייזר, והביצוע שלו הוא לא פחות מבית ספר למשחק. בן יוסיפוביץ מצוין בתפקיד נוח יונטר, חבר הקומונה. הילה שלו שופעת כישרון ווקאלי ובימתי ויש לה נוכחות מקסימה בתפקיד ציפורה, מורה וחברת הקומונה.  יובל גנות מגלם יפה מאוד את קלמן אלכסנדרוב, אחראי על השמירה בפרדס. את ההצגה גונב במשחק מרגש ועוצמתי אלכס קרול, בתפקיד שמריהו פוגל, שומר וחבר הקומונה.

ארז יניב עיצב תפאורה פרקטית ויעילה. חגי אלקיים אחראי למוזיקה הטובה והניהול המוזיקלי. זיו וולושין עיצב תאורה נאותה, יובל כספין את התלבושות התקופתיות הנאות, ומיכל שי עיצבה את התנועה היפה על הבמה.

 

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *