פינת הקומוניקט

יול 08

(צילום: יח"צ, צילום שלמה ארצי החייל: הספרייה הלאומית, ארכיון דן הדני, צילום: צוות יפפ"א)

 

לקראת שתי ההופעות החגיגיות של שלמה ארצי, באוגוסט, בלייב פארק בראשון לציון, יצא "אתמול היה טוב", אלבום אוסף חדש הכולל הקלטות נדירות מהופעותיו של ארצי, מאז צוותא בשנות ה-80 ועד קיסריה.

 

 

בחודש הבא יופיע שלמה ארצי בלייב פארק ראשון לציון, שני מופעים חגיגיים לציון חמישה עשורים במוזיקה הישראלית. 25 אלף הכרטיסים לשתי ההופעות כבר נמכרו מראש. לקראת ההופעות יצא אלבום אוסף, "אתמול היה טוב", הכולל 32 שירים שהוקלטו על הבמה, מאז שנות ה-80 .

ההקלטה המוקדמת ביותר היא מ-1980 , במועדון צוותא בתל אביב, שלמה ונגן הבס שלו אצ'י שטרו (שאחר כך כיהן כמנכ"ל הד ארצי שבה הקליט ארצי), במחרוזת שירים (גבר הולך לאיבוד, בואי ונתיר, פתאום כשלא באת). ההקלטה העדכנית ביותר נעשתה לפני תשע שנים, בקיסריה, ושלמה שר "ארץ חדשה" ו"תתארו לכם".

על שתי הבמות האלה, צוותא וקיסריה, הוקלטו מרבית שירי האלבום. בקיסריה, 18 שירים ובמועדון תל אביב הקטן, עוד שבעה. מלבדם, ארבעה שירים מפסטיבל ערד, ועוד שלושה מהופעות בזאפה (שדות של אירוסים), אמפי צמח (טלפני טלפני), ובריכת הסולטן (כרטיס ללונה פארק).

ירון שילון ערך את אוסף ההקלטות הנדירות שיצא בחברת אן.אם.סי. לדבריו, "לכל חום יש את היולי אוגוסט שלו. החום שלי עלה בקיץ 1992, כשהעולם התחיל להתמוטט מרוב אמביציות. כל שיר הוא זיכרון בלתי נמנע, וכל הופעה של שלמה ארצי היא מסע שאת תחילתו אתה לא יודע וסופו, כעבור שלוש שעות, הוא בגדר חידה.

לאחר דגימה מסובכת שנמשכה כחצי שנה, נמצאו ההקלטות המקוריות מהופעות כמו 'חום יולי אוגוסט', בקיסריה 1988, 'ירח' מפסטיבל ערד ב-1992, 'המופע המשולש', ועוד הקלטות נדירות מחמישה עשורים של הופעות בלתי נשכחות.

האוסף הורכב לכדי הופעה דמיונית אחת, מעין נבחרת הכוכבים של מיטב השירים והביצועים, וההופעה הזו, היא כל כולה אותנטית. ללא תיקונים, ללא מיקסים ופילטרים. השארנו את הפלירטוטים עם הקהל, את האש שיוצאת מהנגינה, האלתורים והקסם שרק הופעה חיה יכולה לספק.

32 שירים, ומסע הופעות מרגש שנמשך כבר (טפו, טפו, טפו), 50 שנה".

שלמה ארצי בהופעה בצוותא

 

 

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *