פינת הקומוניקט

מאי 19

(צילום: יח"צ)

אחרי כמעט שש שנים, "רוקפור" חוזרת באלבום אולפן חדש, ובעברית, "ארץ עיר", העוסק בחיים בערים גדולות בעולם. העבודה על האלבום, שיצא גם על גבי ויניל, נמשכה כשלוש שנים. דני רכט, שהפיק את אלבומיה הראשונים של רוקפור, חזר לעבוד עם הלהקה כמפיק ומנהל אמנותי.

 

כמעט שש שנים אחרי אלבומם האחרון (באנגלית), ועם הסולן אלי לולאי שחזר ללהקה לפני מספר שנים,רוקפור מוציאה אלבום חדש, הפעם בעברית. "ארץ עיר" הוא אלבום האולפן העשירי של רוקפור (לא כולל אלבומי הופעות ואוספים), והוא עוסק בסוגיות הקשורות לחיים בערים גדולות בעולם. בעשור האחרון נפל דבר, ולראשונה בתולדות האנושות, יותר ממחצית האוכלוסיה בעולם גרה בערים גדולות, תהליך שיש לו השפעות רבות על אספקטים שונים בחיינו. 

האלבום תוכנן לצאת ב- 19 במרץ. אבל מספר ימים לפני תאריך היעד, היה ברור שנפל דבר, ומשהו גדול מאוד קורה בישראל ובעולם. יציאת האלבום נדחתה בחודשיים (כך גם סיבוב ההופעות), בתקווה שהעולם, וכולנו, נחזור לתקתק עד אז. במהלך התקופה המשונה שעברה על הלהקה ועל העולם בכלל, הטקסטים נטענו במשמעויות חדשות, חלקן אפילו רלוונטיות יותר.

העבודה על האלבום התפרסה על פני שלוש שנים, החל ב-2016 . בשנתיים האחרונות יצאו ארבעה סינגלים מהאלבום: הראשון היה "שכונה סגורה", שעסק בתופעת המתחמים הפרטיים שהם מחוץ לתחום עבור 99% מתושבי העיר. אחריו יצא "עיר לבנה, חיים באפור", שעסק בפער בין התדמית הבליינית של העיר תל-אביב בעשורים האחרונים, לבין היום-יום האפור של מי שחי בה בשנות השבעים. "הכל דבש" דיבר על הפער בין תפיסת "העיר הגדולה" בעיני צעירים בפריפריה החולמים להגיע אליה (מעין ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות), לבין המציאות (חלוקת הון מפלה ועבודות דחק בעבור טייקונים, שרק מגדילים את הפערים בחברה). הסינגל האחרון לעת עתה היה "ובינתיים בעיר", ובו זווית נוספת, אישית, על החיים בעיר הגדולה. שניים מהסינגלים לוו בקליפים שנוצרו מתוך שיתוף פעולה עם אמן הווידאו והאנימציה ניסים פרין שטמפר.

באלבום החדש, שיוצא גם במהדורת ויניל, הלהקה חזרה לעבוד עם המפיק דני רכט, שהפיק את שלושת אלבומיה הראשונים, ביניהם אלבום המופת "האיש שראה הכל", עם השירים "חור בלבנה", "כל כיוון", "מכונת הזמן" ועוד.

בשנתיים האחרונות, ובמקביל לעבודה על האלבום החדש, הספיקה הלהקה לחרוש את הארץ לאורכה ורוחבה, בהופעות בפסטיבל אינדינגב, פסטיבל הפסנתר, וכן סיבובי הופעות ייחודיים כמו "50 שנה לקיץ של אהבה", "בחזרה לשבלול" ועוד. רוקפור גם שיתפה פעולה עם ברי סחרוף, אביב גפן, מיכה שטרית, ירמי קפלן, דורון טלמון, יעל קראוס ועוד.

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *