פינת הקומוניקט

מאי 20

(צילום: גדי דגון)

השחקן והזמר הוותיק אלברט כהן הקליט שיר חדש, "עיר שלי", לכבוד יום ירושלים. בנו, עדי, הלחין את מילותיו של צפריר קולת ובני ובנות משפחות היוצרים השתתפו גם הם בהקלטה.

 

לכבוד יום ירושלים, אלברט כהן שר "עיר שלי", שאת מילותיו כתב המחזאי זוכה פרס ברנשטיין, צפריר קולת. עדי כהן, בנו של אלברט, הלחין ועיבד את השיר על העיר שראתה בימי חייה כל כך הרבה תהפוכות, העיר הקשה, התובענית, היפיפייה והמתעתעת. ירושלים שזקוקה לריפוי ותקווה שיגיעו באמצעות הילדים המשחקים ברחובותיה, והיכולת הבלתי נלאית שלה לרקום אגדות על עצמה. העיר, שנתונה לא אחת למתקפות מבית ומחוץ, מצליחה לרתק אליה לבבות ועיניים רבים, גם בימי השפל שלה. אוהביה ממשיכים לראות את יופייה על אף פגמיה, ואת שמחתה על אף מכאוביה.

לדברי קולת, "אני ירושלמי במקור, יליד העיר, אוהב אותה, מסתובב ומדריך ברחובותיה הרבה שנים. העיר עוברת תהפוכות בשנים האחרונות, רציתי למקם את התהפוכות האלה בתוך נקודת מבט רחבה יותר ולטעת תקווה בקרב מי שחושב שהיא העיר הכי מעניינת והכי יפה בעולם, גם בתקופות שבהן נראה לכאורה שהיא בתהליך נסיגה".

עדי כהן הלחין ועיבד את השיר. עדי, מלחין מוזיקה לסרטים, טלוויזיה, פרסומות, תיאטרון, מחול ואולם הקונצרטים, זוכה פרס אקו"ם ופרס האקדמיה הישראלית לקולנוע , ומכהן כפרופסור בקולג' ברקלי בבוסטון. עדי חשב שהשיר יתאים לקול של אביו, אלברט, שלו רקורד מכובד בביצוע שירים דרמטיים. קולת התלהב, ושניהם גייסו לקולות הרקע זמרות מבנות משפחותיהם: בבת מרום (מצו-סופרן), אשתו של עדי, זמרת הסופרן ורעייתו של קולת, רונה ישראל-קולת, נות כהן, זמרת אלט בת 13 ובתם של עדי ובבת, ןנעמי ויסמין קולת, בנות 13 ו-15 בהתאמה, בנותיהם של צפריר ורונה. גם ליל בן ה-17 , בנם של עדי ובבת, משתתף בפרוייקט המשפחתי, על הצ'לו.

אלברט כהן מוכר מאד כשחקן ובימאי וכזמר בעל קול בריטון אופראי. הוא גם מלחין ומוזיקאי המנגן במספר כלים. במהלך הקריירה הארוכה שלו, כהן הופיע בכל מחזות הזמר שהוצגו בישראל, ביניהם "גבירתי הנאוה״, "כנר על הגג", ״עלובי החיים״, "יוסף וכתונת הפסים המשגעת" (שם עשה חיקוי מצוין של אלביס פרסלי), ו״סוויני טוד״. כזמר, השתתף בהקלטות והופעות רבות עם תזמורת הבידור של קול ישראל. הוא גם הוציא תקליטים, ובין השאר הקליט גרסה עברית (החיפושיות), לשיר של הביטלס, "לילה של יום מפרך".  

 

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *