פנטזיה מרהיבה

מאי 31

צילום: יוסי צבקר

צילום: יוסי צבקר

חיים נוי אהב את דון ז'ואן חוזר מהמלחמה המוצג בבית צבי ומשולב בווידיאו ארט מרשים.

 

דון ז'ואן חוזר מהמלחמה הוא מחזה נוקב, מעין פנטזיה שזורה במפגן וידיאו ארט מרהיב וייחודי. ההפקה בבית צבי בוימה בכישרון רב בידי אבישי בן גל והשחקנים מצליחים להיכנס ליותר משלושים דמויות שונות ומגישים משחק מקצועי ורב רושם.
אדן פון הורבאט, שכתב את המחזה בשנת 1936 , נחשב לאחד המחזאים החשובים בתולדות הדרמה הגרמנית. הוא הוחרם ונרדף בידי הנאצים, נמלט מגרמניה וביקש להגיע לארה"ב, אך מצא את מותו בסערה עזה בפריז, ב-1938 . רק בשנת 1960 נחשפו מחדש כתביו והוא זכה להכרה במדיה התיאטרלית.
העלילה מתרחשת בשלהי סתיו 1918 עם סיומה של מלחמת העולם הראשונה. דון ז'ואן חוזר לגרמניה , מולדתו ההרוסה. לפני המלחמה הוא היה רודף נשים ידוע ונטש את ארוסתו הנאמנה, זמן קצר לפני שהחלו הקרבות. כעת, הוא מבקש מחילה על מעשיו ומעוניין להשיב אליו את ארוסתו, אך בדרך הוא עדיין מפיל נשים ברשתו. בשלב מסוים הוא מואשם באונס נערה שבבית אמה הוא מוצא חדר שכור. הוא נמלט אל בית ארוסתו ושם מתגלה לו סודה.
המיוחד במחזה הוא עיצוב וידיאו ארט השזור לאורך העלילה והמתנגש עם האירועים המתחוללים על הבמה בדייקנות ובתצורה מיוחדת. אריק גולדשטיין ואלעד זהבי עיצבו את ההפקה.
גיל כהן מגלם באורח נפלא את תפקיד דון ז'ואן והוא נכנס לדמות באורח מחמיא ומעולה. הודיה אביטן, שחקנית דרמטית נהדרת, מגלמת בין היתר את הנערה הרקדנית שהוא נחשד באינוסה. הודיה גם אחראית לתנועה בהצגה ובעצמה מבצעת תפקידי ריקוד באורח קסום, מקצועי ויפה מאוד.
ירדן אורלובסקי המצויינת מבצעת מספר תפקידים ובמיוחד היא מרשימה כילדה, המקוששת והשמנה באופרה. מאי אזולאי בולטת במיוחד כבעלת הדירה ומשחקה משובח ומלא חן ויכולות דרמטיות. ירדן גוז מגלמת היטב מספר תפקידים והיא וכרמל סלע המקסימה מצוינות בתפקיד התאומות.
שני דרורי מגלמת היטב את הסבתא ואת האישה באופרה. חני יחזקאל מרשימה בתפקידי אחות ראשית, יצאנית ופונדקאית. לירון כרמיאל מצוינת כנערת הכפר והמלצרית. נעמה לוינגר מגישה משחק נפלא בדמות היצאנית והילדה. אלכסה לרנר נהדרת כשחקנית, אישה במסכה ונערת הכפר.
הנוסח העברי של תום לוי קולח ועכשווי. שמעון קסטיאל עיצב תפאורה מצוינת וקומפקטית. אפי אוגד אחראי לתאורה הנאותה וטל קילשון לתלבושות הראויות. איתי שמעוני עיצב את המוזיקה היפה.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *