פרפרים בבטן

יול 19

(צילום: יוסי צבקר)

חיים נוי על "מדאם בטרפליי": הפקה מרגשת ומרהיבה, חוויה אופראית נפלאה.

 

מאדאם בטרפליי ,מהנודעות ביצירות האופרה בעולם, מועלית  עתה באופרה הישראלית, והיא הפקה מרגשת ומרהיבה, עם ביצועים מצוינים. הזמרת אירה ברטמן בתפקיד הראשי והמנצח דניאל אורן מצליחים, יחד עם הזמרים, התזמורת, המקהלה והמוזיקה, להביא את היצירה לידי חוויה אופראית נפלאה. היצירה העולה באופרה הישראלית מתבססת על ההפקה של בית האופרה הנודע לה סקאלה במילאנו.

האופרה של ג'אקומו פוצ'יני מבוססת בחלקה על סיפור קצר שעובד למחזה, ועל רומן בשם מאדאם כריזנטמה. פוצ'יני הלחין את האופרה במספר גרסאות. הגרסה הראשונה הופקה ב-1904 , בלה סקאלה, והיא הייתה בת שתי מערכות ולא זכתה לאהדת הצופים. יותר מאוחר שיפץ פוצ'יני את היצירה והרחיב אותה לשלוש מערכות . הפעם גרפה האופרה הצלחה והועלתה גם בניו יורק. עם זאת, המלחין עדיין לא היה שלם עם היצירה ושוב ערך בה עדכונים וכיום הגרסה המקובלת היא בת שלוש מערכות.

העלילה מתרחשת בעיר היפנית נגסקי. קצין חיל הים האמריקני פינקרטון נושא גיישה בת 15 לאישה ומכנה אותה מאדאם בטרפליי. הוא חוזר לארצו ומבטיח לשוב, אך למעשה אינו מתכוון לכך. הנערה הרה לקצין, יולדת בן ומגדלת אותו לבד. היא מצפה בכיליון עיניים לשובו של בעלה ואינה מאמינה למקורביה, המנסים לשכנעה שלא ישוב. מקץ שלוש שנים חוזר פינקרטון יחד עם אשתו החדשה, האמריקנית, כדי לקחת את בנו שעליו שמע מהקונסול של ארצות הברית. בטרפליי ההמומה, נפרדת מבנה ולאחר מכן שמה קץ לחייה.

היצירה נחשבת לאחת החשובות בהיכל האופרה העולמית והאריה של בטרפליי Un bel dì vedremo נחשבת לאחת מהנודעות והמרגשות. באופרה משובצים עוד קטעים ידועים ובהם דואט של בני הזוג, טריו מפורסם בין הקונסול, בת לווייתה של בטרפליי ופינקרטון וכן מונולוג הפרידה של האישה מבנה.

האופרה זכתה גם לעיבודים נוספים ובין היתר מתבסס עליה בחלקו המחזמר הידוע "מיס סייגון", המתרחש בוייטנאם.

אירה ברטמן, סופרן, מגלמת את מאדאם בטרפליי לסירוגין עם עוד שתי זמרות. לאירה קול מצוין, צלול ומפעים, והופעתה מרהיבה, רוב הזמן היא על הבמה ויש לה גם יכולת משחק משובחת. אין ספק שאירה, שזו לה הפעם השנייה לגלם את התפקיד בישראל,  היא אחת הזמרות המשובחות ביותר שמופיעות באופרה.

נג'מדין מבליאנוב, טנור מאוזבקיסטן, מוצלח למדי בהופעתו כפינקרטון ויכולתו הווקלית היא רבת רושם.  פרנצ'סקה פרנצ'י טובה מאוד כסוזוקי, המשרתת ובת הלוויה של בטרפליי. הבריטון מרומניה  יונוץ פאסקו, בתפקיד הקונסול האמריקאי, הוא בעל קול משובח.

יש לציין את ענת צ'רני הענוגה והמוצלחת, בעלת קול הפעמונים, כקייט, אשתו האמריקנית של פינקרטון. אנטולי קרסיק היה נהדר כרשם הנישואין.

הבמאי קייטה אסארי והבמאית המחדשת מיצ'יקו טגוצ'י העלו מופע רב רושם  ומוקפד. איתן שמייסר ניצח על מקהלה מעולה. דניאל אורן ניצח על תזמורת האופרה, התזמורת הישראלית הסימפונית  ראשון לציון, והיא הגיעה  ליכולות מופלאות. המנצח ידוע בכך שהוא מלווה את המופע במימיקה ובהתלהבות רבה, שר בעצמו וכאמור הצליח להרשים ולהפיק מן היצירה צלילים נפלאים וענוגים.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *