צילום מאתמול: 12 בנובמבר, 1971

ינו 05

בתחילת שנות ה-70 , בשיא הצלחתו של להיטון, הוקדש השער האחורי של השבועון לשילוב המנצח, פרסומת לקוקה קולה עם כוכב(ת) פופ ישראלי. אחד ממפרסמי המשקה היה מרדכי "פופיק" ארנון. כארבע שנים לאחר שצולם, מגודל שיער, בגדים קצרים, חילוני תל-אביבי מובהק, פופיק היה בתהליך של חזרה בתשובה שהחל, אולי, בטראומה של מלחמת יום הכיפורים, כאשר הוא, עם אושיק לוי, אילנה רובינא ומתי כספי (גם לאונרד כהן הצטרף לזמן קצר), הופיעו בפני חיילי צה"ל הלוחמים, עמוק בסיני.

ביום שישי שעבר, בגיל 78 , מרדכי "פופיק" ארנון, רב פופיק, מת בגיל 78 , מסרטן. פופיק, שקיבל את הכינוי הזה בגלל קומתו הנמוכה, היה בלהקת הנח"ל, שיחק בסרטים, ביניהם "אלדורדו" ו"סאלח שבתי" (שניהם בכיכובו של חיים טופול), והיה חבר בשלישיית התאומים, עם חנן גולדבלט ואושיק לוי, שלישייה שכמו הגשש החיוור שילבה מערכונים עם שירים, רבים מהם גרסאות בעברית ללהיטים לועזיים ידועים בצרפתית ("זה לא נורא", על פי אנריקו מסיאס), ואנגלית ("קול ששון וקול שמחה", של הטרמלוס במקור, שגם הם עשו קאוור לשיר איטלקי).  ב-1970 הוציא את תקליט הסולו הראשון והיחיד שלו, "כל אחד", בליווי הצ'רצ'ילים. לאורך השנים יצא האלבום בדיסק וגם בהדפסת ויניל חדשה (ולפי האתר סטריאו ומונו התקליט המקורי שווה כ-750 דולר). אחד השירים היפים מתוכו היה "אל תחדלי לאהוב", גרסה עברית שכתב יהונתן גפן לשיר too much in love to hear שהלחין רוב האקסלי עבור הצ'רצ'ילים.

כאמור, באמצע שנות ה-70 החל פופיק בתהליך של חזרה לדת. בראיון ללהיטון באוגוסט 1975 אמר פופיק, "כל בני האדם מאמינים בכוח עליון. כל דבר קטן בעולם נעשה מתוך כוונה. העולם אינו מקרי. הכל בו מתוכנן ע"י כוח עליון. רוב בני האדם מאמינים אולם רק היהודי הדתי לוקח על עצמו התחייבות של לימוד תורה ומילוי מצוות בגלל האמונה. אצל הדתיים לא קיימת פשיטת רגל של ערכים כמו אצל הלא-דתיים". פופיק לא עזב בבת אחת את העולם החילוני שלו, הוא המשיך להופיע תקופה מסוימת, גם כאשר כבר היה שומר מצוות, וסיפר ללהיטון, "כל הדרך להופעות אני יושב עם ספרי קודש ולומד תוך כדי נסיעה. אנשים עוד לא התרגלו לשינוי הזה שבי. הם יתרגלו בעתיד".

הם התרגלו. פופיק, מראשוני עולם הבידור והבוהמה שחזר בתשובה, חזר להיות מרדכי, הפסיק לשיר, התחיל לעשות סרטים עבור המגזר החרדי ולפרסם מאמרים בעיתונות החרדית על תזונה נכונה, רפואה אלטרנטיבית ואורח חיים בריא. ביום שישי שעבר הוא הלך לעולמו ונקבר בירושלים.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *