ריאליטי באופרה הישראלית

יונ 29

(צילום: יוסי צבקר)

(צילום: יוסי צבקר)

חיים נוי על דולי הפנינים: יצירה מענגת, מוזיקה נהדרת, אבל אפשר להתווכח על הפרשנות החדשה של הבמאית לוטה דה ביר.

 

דולי הפנינים, יצירתו הנודעת של המלחין הצרפתי ז'ורז' ביזה, זכתה לביצוע נהדר באופרה הישראלית. הבמאית לוטה דה ביר, החליטה להעביר את היצירה מהפך והיא מוצגת כתוכנית ריאליטי בטלוויזיה עם הצבעות ומשאלי רחוב .התצורה החדשנית והפרשנות שהעניקה הבמאית ליצירה, היא מבריקה ומעניינת, אך בהחלט נתונה לויכוח.

ביזה הלחין את האופרה ב-1863 בהזמנת התיאטרון הלירי בפריז וזו הייתה היצירה הרצינית הראשונה שלו. מבקרי המוזיקה של אותה תקופה אהבו את היצירה, אבל הקהל הצביע ברגלים וכמעט שלא הגיע לצפות בה והיא ירדה מן הבמה לאחר 18 הצגות בלבד. גם כרמן, האופרה הנודעת והמצליחה ביותר של ביזה, נקטלה בתחילה הן על ידי המבקרים וגם על ידי הקהל, אך כיום היא נחשבת לאחת המשובחות בז'אנר האופראי. ביזה מת בגיל 37, שלושה חודשים לאחר שכרמן הועלתה לראשונה.

דולי הפנינים עלתה בישראל לראשונה בשנת 1962 ובין הזמרים דאז היו מיציקו סונהרה הנודעת וטנור צעיר ובלתי מוכר בשם פלסידו דומינגו!

העלילה עוסקת במשולש אהבה ומתרחשת בציילון (סרילנקה), כאשר זורגה ונדיר, שניהם דולי פנינים, נפגשים לאחר נתק רב שנים. בשעתו נפרדו דרכיהם בשל אהבה ראשונה לליילה ששניהם חשקו בה. עתה הם נשבעים אמונים זה לזה ומבטיחים לא להיפרד שוב ולא להתאהב. אולם, מתתבר שהכוהנת המקומית היא ליילה, והיא עדיין מאוהבת בנדיר וגם הוא לא נותר אדיש והאהבה ביניהם ניצתת מחדש.

הבמאית דה ביר, כאמור, החליטה להעביר את האופרה לתקופתנו ולא רק זאת, אלא –שומו שמיים – להלביש אותה במחלצות של תכנית ריאליטי בטלוויזיה, שבה מחליט הקהל, הצופים בבית והנשאלים במשאלי רחוב, כיצד תתפתח העלילה ומה יהיה עונשם של מפירי נדר האמונים. הם רוצים דם, להוציא להורג את זוג האוהבים. על הבמה ניצב רוב הזמן מעין גלובוס ענק ושקוף שבו מצויים חדרי מגורים ובהם שוכנים הצופים, חברי המקהלה, המתלהבים מהמתרחש ומצביעים בהתאם לגחמות שלהם. על המרקע הענק הזה משולבים גם קטעי וידיאו ומשאל רחוב.  במאי וצוות הסרטה מלווים יחד עם שדר טלוויזיה את העלילה, לכל פרטיה. הסוף טוב. פחות או יותר.

אינסונג סים, בס בריטון מדרום קוריאה בעל יכולת ווקאלית מצוינת,  מגלם את שדר הטלוויזיה נוראבד, שהוא בעצם הכהן הגדול בעלילה המקורית. ניקולה מיכאלוביץ, בריטון מסרביה, גם הוא מצטיין, מגלם את זורגה, חברו של נדיר, ובהפקה הזו הוא המנהיג שנבחר בידי הצופים לתוכנית הריאליטי. הטנור הרוסי אלכסיי דולגוב מרשים בביצועיו, במיוחד באריה שלו. כריסטינה פאסארויו , סופרן מרומניה שקולה עמוק ומרשים, מגלמת את ליילה.

בכלל, הזמרים הפעם הם צעירים ודקי גזרה, קלי תנועה וטובי מראה ולכולם יכולות שירה נהדרות. ביצועיהם טובים מאוד

סטיבן סלואן, יליד ארה"ב, שכבר ניצח כאן על מספר הפקות, עבד היטב עם  תזמורת האופרה, התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון, והפיק צלילים מרהיבים ושופעים, במיוחד בחלק השני התוסס יותר והקולח. המקהלה בניצוח איתן שמייסר הפגינה משחק מצוין ביצועים קוליים משובחים.

מארושה לוי עיצבה את התפאורה הייחודית והמרשימה ובמיוחד גלובוס הענק. ז'ורין ון בק עיצב תלבושות מרהיבות ואלכס ברוק את התאורה המוצלחת.

דולי הפנינים מצטיינת בעושר מוזיקלי, בשירים ובדואטים נפלאים. כל המשתתפים משתלבים להרמוניה מוזיקלית נפלאה ומענגת. הטרוניה היחידה היא לגבי התצורה, שיכולה אף היא להיות חלק מהצבעות ריאליטי. להפוך אופרה על פיה ולהציגה כתוכנית טלוויזיה תאבת דם הנשענת על דעת קהל – זו תעוזה רבה. אנשי המסורת הקלאסית שאינם מוכנים להתפשר על צפייה ביצירה המקורית לכל גווניה ובוחלים בכל שינוי בה, עלולים לראות במהפך גורם שלילי ומאכזב, דבר בל ייעשה. חובבי החדשנות יברכו על השינוי ויראו בכך משב רוח רענן, שינוי מסעיר. התצורה החדשנית והפרשנות שהעניקה הבמאית ליצירה, היא מבריקה ומעניינת, ולטעמי, ההפקה מצוינת.

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *