שותפים לאימה

דצמ 25

(צילום: יוסי צבקר)

(צילום: יוסי צבקר)

חיים נוי על ולדימיר, דרמה מותחת של המחזאי הסלובני מתיה זופנצ'יץ', על סודות אפלים הנחשפים כאשר דייר חדש ומסתורי מצטרף לדירתם של שלושה צעירים מובטלים.

 

ולדימיר, המוצגת בבית צבי ברמת גן, היא הצגת מתח דרמטית מעולה מאת מתיה זופנצ'יץ', שתשתתף השנה בפסטיבל התיאטרון בסלובניה, מולדתו של המחזאי. הצגה קודמת של המחזאי הסלובני, הפרוזדור, כבר עלתה אשתקד בבית צבי וזכתה להצלחה רבה. הבמאי המוכשר יונתן אסתרקין שגם אחראי לנוסח העברי של המחזה, עבד נפלא עם להקת שחקנים מרשימה והתוצאה היא חוויה תיאטרלית של דרמה נוקבת, מותחת, מרגשת וקולחת. ההפקה תשתתף בפסטיבל התיאטרון הסלובני בחודש מארס.

"ולדימיר" נכתב ב-1997 והוצג שנתיים לאחר מכן. ההצגה, שזכתה לפרסים באירופה, עולה לראשונה בישראל. העלילה עוסקת בשלושה צעירים מובטלים, שניים מהם סטודנטים, החולקים דירה עלובה באחד הפרברים ומתקיימים בדוחק. כאשר החובות מעיקים, הם מחליטים לצרף שותף רביעי לדירה, ולדימיר, המבוגר מהם, אדם שכולו חידה. ולדימיר מכניס סדר בדירה, מסייע במצוקת החובות, מתקן פגמים וליקויים בדירה ומנסה לחנך את הצעירים כיצד להתנהל. הדייר החדש שעוסק בהכנת צלמיות חרס להנאתו, אינו עובד, אך נראה שיש לו מעט כסף והוא אף שוכר את חדרו של אחד השותפים, כאשר זה נאלץ לעזוב לאחר מריבה הקשורה לבת זוגו של אחד הדיירים האחרים. אבל, אט אט, האמת מתחילה לבצבץ מבין האירועים המתחוללים בדירה הקטנה. סודות אפלים בוקעים עד לאירועים החותמים את הסיפור.
הטקסט רוקם בשר ונפח תיאטרלי בזכות משחקם המשובח של השחקנים המוכשרים. העלילה שזורה בתמונות קפואות מלוות וידיאו ארט ומצבים שהם בעצם מחשבות והגיגים של המשתתפים, מהצד האפל שלהם. דמויות עטויות מסכות ליצן נעות בין הנפשות הפועלות, כאילו יוצאות מחלומותיהם.
גל זמיר, שחקן מעולה ובעל פוטנציאל רב, מגלם את ולדימיר בכישרון רב. הוא הופך מדייר קשיש וחביב לדמות המאפילה על כל אירועי הבית וחושפת סודות, של אחרים וגם שלו.
מיטל נוטיק מרגשת מאוד בתפקיד התובעני של מאשה, בת זוגו של אלכס, ומפגינה משחק מקצועי יפה ומשובח. השחקנית המצוינת זכאית , ללא ספק, לשבחים נוספים על תרגילי ההתעמלות הקשים שהיא מבצעת לאורך המחזה. היא גם סופגת התעללויות ומוטחת על הבמה מספר פעמים ויוצאת ללא פגע. גיל כהן (אלכס), מפגין משחק שקול ויפה, קולח ועם יכולות דרמטיות מעולות. הוא גם אחראי למוזיקה בהצגה. נדיר אלדר מוצלח מאוד ומשחק מקסים את מיקי, הדייר המתחרה על ליבה של מאשה ונאלץ לעזוב את הדירה.
בל וענונו (המגלמת את מאשה לסירוגין עם מיטל) עיצבה את התנועה הדרמטית והמוצלחת השזורה בתמונות השונות. איתמר לוריא אחראי לוידיאו ארט המוצלח. איה בן אשר עיצבה תפאורה מינימליסטית אך פרקטית ומעניינת, במיוחד שינויי וילונות המאפיינים את הקירות. אורי רובינשטיין עיצב תאורה ראויה שהיא דומיננטית וחיונית לסצנות בהצגה.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *