תחום המושב

נוב 20

(צילום: שמחה ברבירו)

חיים נוי על "סוסים על כביש גהה" בתיאטרון הספרייה: הצגה שאין בה רגע דל, מפתיעה ומותחת, טומנת בחובה תפניות ורגעים דרמטיים ומרגשים.

 

"סוסים על כביש גהה", בתיאטרון הספרייה ברמת גן, הוא מחזה מעניין, סוחף וקולח, המעניק חוויה תיאטרלית מרגשת. מאיה שעיה עבדה עם להקת שחקנים מוכשרת וביימה הצגה שאין בה רגע דל, מפתיעה, מותחת, ומאפשרת לשחקנים להפגין יכולות מרשימות. העלילה קולחת וטומנת בחובה תפניות ורגעים דרמטיים ומרגשים.

המחזה שכתבה סביון ליברכט מבוסס על סיפור קצר שלה באותו שם, המתרחש במושב חקלאי ששדותיו גובלים בכביש גהה. ירמי, ישראלי החי באלסקה כבר עשרים שנה, מגיע להלוויית אביו. נינה, שאיתה היה לו סיפור אהבה מלא תשוקה בצעירותם ושבגללה עזב את הארץ, נשואה עכשיו לאחיו יוני. עם בואו של ירמי צצים ועולים מטענים ישנים, המשנים את חייהם של בני המשפחה. מתברר שנינה הייתה אהובתו של ירמי, אבל לאחר תאונה שאירעה במהלך עבודה בשדה, הוא נטש את הארץ ונסע לאלסקה, שם הוא מנהל מוטל. אחיו יוני התחתן עם נינה ונולדו להם בת ובן. התפתחויות מפתיעות שזורות בעלילה עד הסיום הדרמטי.

מורן טחן-בן אריה מגלמת את נינה בצורה מרגשת ונוגעת ללב. יש לה יכולות דרמטיות כובשות. תנועותיה מעוצבות בקפידה והיא מעניקה לדמות האומללה איכויות וממדים שהופכים את התפקיד לעוצמתי ועמוק.

גיא לואל, שחקן מעולה, מעניק שלמות ונופך של משחק אמין ביותר לתפקיד ירמי, הבא לתבוע את חלקו בנחלת אביו ואת מה שהעלימו ממנו כל השנים.  

אודי בן דוד כיוני, הבעל המסור, הסועד ותומך בנינה, הוא שחקן משובח, המגלם את תפקידו באורח יוצא מן הכלל. הסצנות עם ירמי ועם נינה הם טעונים, מלאי רגש והוא מפגין יכולות דרמטיות מעולות.

סופי נוז'יקוב המצוינת מגלמת את עידית, בתם תלמידת התיכון של יוני ונינה. היא משחקת בצורה מרגשת ואמינה, ברגעים קשים וקלילים גם יחד.

דניאל נחמן, שחקן בעל פוטנציאל משובח, מגלם היטב את עידו, צוער בצה"ל, המגלה סודות כמוסים במהלך הלילה הקודר.

עידית טפרסון, המגלמת במשחק יפה להפליא את יודית, המטפלת הקשישה והייקית שמתברר שהייתה לה פרשיית אהבים עם המנוח, היא שחקנית מוצלחת ביותר. התפקיד שלה תורם רבות להצלחת המחזה.

שמעון קסטיאל עיצב תפאורה יפה, במיוחד את חממת הפרחים המקסימה. המוזיקה של ניר לוגסי נעימה מאוד. אורי מורג אחראי לתאורה הנאותה. אורי בוסתן סייע בהדרכת קרבות הבמה, כלומר קטעי האלימות הקלים בין הגברים. קארין שניידר סייעה לעיצוב התנועה ולרגעי המחול הסמליים. ליה חוזה עיצבה את התלבושות הנאות.

"סוסים על כביש גהה" היא הצגה המעניקה לצופים רגעים קטנים של רגש, התבוננות אחרת בחיים וחוויה תיאטרלית משובחת.

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *