בני דודקביץ: אם לג'אגר מותר, אז גם לי

דצמ 31

(מארכיון אהרון מורג)

(מארכיון אהרון מורג)

 המצעד הלועזי השנתי של גלג"לצ משודר עכשיו. בדצמבר 1985 ראיינתי ללהיטון את בני דודקביץ, אז עורך המצעד הלועזי של רשת גימל, שדיבר על ההבדלים בין המצעד שלו, למצעד של התחנה הצבאית (שאז עוד היתה גל"צ בלבד).

 

צריך להסביר לצעירים שבין הקוראים את המשפט בפתיח הכתבה ההיא, "אפשר לחשוב שמדובר (הכוונה לדודקביץ), ביוסף בורג של הפופ". בורג המנוח היה מראשי המפד"ל, שנבלעה כעבור שנים רבות ע"י הבית הלאומי. האיש היה חריף שכל, תלמיד חכם, הגון, מתון, יקה במובן הטוב של המילה, שכיום לא היה מוצא את מקומו בציונות הדתית שהלכה והימינה והקצינה מאוד. בורג גם היה השר הנצחי של מפד"ל בממשלות ישראל, במשך שנים רבות. זה הקשר לבני דודקביץ: העורך הנצחי של המצעד הלועזי בגימל. או, בכל אופן, מי שבזמן הראיון החזיק בתפקיד הזה כבר עשר שנים.
היה ברור שאזכור גילו והוותק שלו בתפקיד, בהשוואה לחבר'ה הצעירים (יותר), של גל"צ, והרמיזות ממבקרים וקולגות בתחנה הצבאית שהוא אפעס זקן מדי בשביל זה, מביא לו ת'סעיף. "היד שלנו על הדופק", אמר. "אנחנו לא כל כך זקנים, ברשת גימל. כל זמן שמיק ג'אגר ממשיך לרקוד ולהשתולל על הבמה, גם לי מותר לערוך תוכנית פופ לצעירים".
דודקביץ התייחס גם לסקפטיות של התקשורת, הקולגות, המתחרים והמאזינים, בנוגע למספר האמיתי של הגלויות שנשלחות למצעד הלועזי השנתי. לחברינו הצעירים נסביר ש"גלויות", זה סוג של מכתב, ללא מעטפה, שהבול כבר טבוע בו. אה, מה זה מכתב? אמצעי התקשורת הכתובה הבין-אישית לפני שהומצא הדבר הזה שנקרא אינטרנט, והדבר הנוסף, שקוראים לו אי-מייל (אתם מעדיפים לקרוא לו מייל בלבד, בניגוד לשאר העולם הבור שמקפיד על הביטוי הנכון). בקיצור: דודקביץ עמד על כך שמדובר בעשרות אלפי גלויות שנשלחו בשנים קודמות, ולגבי השנה הזאת, 1985 , הציע, "תבוא ותראה בעצמך כמה גלויות הגיעו". ככל הזכור לי, ויתרתי על ההצעה לקפוץ לאולפנים בהלני המלכה בירושלים, לספור גלויות ולרדת על לחמניה-עם-חביתה במזנון הרדיו.
עוד אמר דודקביץ שהוא מעריך את העובדה שאבישי מתיה, עורך המצעד הלועזי בגל"צ, מהמר על שירים, שאח"כ הופכים ללהיטים. אבל אצלו, דודקביץ, יש קריטריונים שהוא מחויב להם: להביא למצעד להיטים מהטופ-20 באנגליה וארה"ב, פלוס להיטים מאירופה. "השיטה שלנו, ללכת על בטוח, מצליחה", אמר. דודקביץ גם עקץ את המתחרים מיפו על היותם פיינשמקרים (אניני טעם, עם קצת יותר משמץ של התנשאות על אחרים), "שלא שמים יורופופ, אבל בכל פעם שבגימל מצליח להיט כזה, גל"צ משמיעים אותו, אחריהם".
היורופופ אכן הגיע למקום הראשון במצעד הלועזי של גימל, ב-1985 :

 

לא הצלחתי למצוא את דירוג המצעד השנתי 1985 בגל"צ. אם מתיה, או מישהו אחר, יודע, אשמח לעדכן.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *