גל עכור

אוק 29

(צילום: שמחה ברבירו)

חיים נוי על "הנחשול" בבית צבי: מחזה רווי מתח ועוצמה המבוסס על אירועי אמיתי, ניסוי חברתי בבית ספר בקליפורניה שהפך למציאות מפחידה של פאשיזם ודיכוי כל מחשבה עצמאית.

 

"הנחשול", בבית צבי, הוא מחזה המבוסס על סיפור אמיתי, שהתחולל בקליפורניה בשנות ה-60 ועורר סערה נרחבת כאשר נחשף ברבים, והפך להצגה עוצמתית וחוויה תיאטרלית על ידי המחזאים ג'וזף רובינט ורון ג'ונס.     

המחזה מספר על מורה בבית ספר תיכון בקליפורניה המנסה להקנות לתלמידיו שיעור בהיסטוריה של תקופת השואה והנאציזם באמצעות ניסוי פדגוגי מהפכני, והמתחבט אגב כך בהקניית הרגלי למידה ומשמעת בכיתה של בני נוער מרדניים. הניסוי החברתי של המורה מצליח להעביר את התלמידים שטיפת מוח, ולהפכם לקבוצה מאורגנת, רובוטית, המוותרת על חירותה והולכת בצורה עיוורת אחרי מנהיג המדכא כל ניסיון של חשיבה עצמאית. הניסוי הבלתי שגרתי והמקומם הזה מצליח להסביר לתלמידים כיצד דיכוי, שלטון יחיד ופאשיזם אינם רק מושגים היסטוריים, אלא תופעות העלולות להתרחש בכל חברה ובכל כיתה. אחרי שהכיתה הופכת לקבוצה חסרת מעצורים היא נבלמת בידי ההנהלה והורים והמורה עצמו והתלמידים מבינים כי למדו על בשרם שיעור היסטורי וחברתי חשוב, אם כי שנוי במחלוקת. שיעור שבמחזה קצת לקח לעצמו צעד אחת יותר מידי.

הבמאי איגור ברזין העמיד מחזה רווי מתח ועוצמה באמצעות להקת השחקנים המשובחת. כדי להגביר את האפקטים הדרמטיים לאורך ההצגה, כאילו ההתנהלות מצולמת במכשיר נייד ומוקרנת על מסך גדול.

אביחי סזגר, שחקן מקצועי ומשובח, ממחיש היטב ובהצלחה רבה את דמותו של המחנך ומאמן בספורט בן רוס שהוביל קבוצת נערים מרדנית להיות כתה אחידה, אך מונהגת בעיוורון אחריו, המנהיג, ואחרי עקרונות בלתי דמוקרטיים בעליל.

דניאל החנוכי המוכשרת מגלמת נפלא, ללא דופי, את לורי הנערה שאינה מתפתה להיגרר בהמשך הדרך אחרי הקבוצה המובילה, והיא כמו הילד מסיפור בגדי המלך החדשים, הרואה את קלונו. היא מפיצה כרוזים בגנות הקבוצה, שנקראת הנחשול, ובשל כך החבר שלה מכה אותה וזונח אותה, במצוות חבריו לקבוצה.

תמיר עזורה משחק היטב את רוברט, הנער השתקן והחריג בתחילת האירועים, שהופך למוביל בקבוצת העדר. דקל חייק לוי המצוין מגלם בצורה אמינה את דייויד, חברה של לורי המוכר נפשו למען המנהיג. ניצן בצלאל מגלמת משחק מהוקצע ובטוח את איימי, עורכת עיתון התלמידים. שירה בן חמו מגלמת יפה מאוד את אשתו של בן רוס שגם היא מורה בבית הספר, ומונולוג הטחת האשמה נגד בעלה ונגד הניסוי מבוצע על ידה באופן מעולה.

אלמוג כהן, יוסף יצחק, עופר כהן, טל בלנק, נועם טל ורון שמוקלר מגלמים נפלא את חבורת התלמידים הבריונים, ותורמים לחוויה התיאטרלית רבת העוצמה.

אביהוד תדהר תרגם את המחזה לשפה קולחת ונאותה. ואדים קשרסקי עיצב את התלבושות, התפאורה הסמלית של כיסאות, והתאורה הנאותה.

"הנחשול" הוא מחזה על שטיפת מוח ועל שיעור חשוב בהיסטוריה ובחינוך. מחזה ראוי לצפייה לכל תלמיד בזכות הרעיון, הביצוע וההפקה המוצלחים שמותירים את קהל הצופים עם תחושה קשה, אך עם חוויית תיאטרון עוצמתית.

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *