המצעד שעבר: 21 באפריל, 1972

אפר 21

השבוע לפני 50 שנה שלישיית הצמרת בשני המצעדים הלועזיים זהה לחלוטין: "בנו של אבי" (להקת צ'יקורי טיפ), במקום השלישי, "עזרו לי" (הזמר ההולנדי-ספרדי טוני רונלד), שני, ובמקום הראשון ילד בן 12 ותשעה חודשים, ניל ריד, ששר "אמא שלי".

ריד היה ילד-פלא מסקוטלנד שהתגלה בתוכנית טלוויזיה פופולארית שהציגה כישרונות חדשים ומבטיחים – האמא של אקס פקטור וכל השאר – לשם הגיע ביוזמת אמא שלו, אלא מי, שכבר בהיותו בן שש הבחינה שהילד אוהב לשיר ושלחה אותו ללמוד פיתוח קול. לאחר שזכה בתחרות הכישרונות הוא הוחתם על חוזה הקלטות ונכנס לספר ההיסטוריה של הפופ הבריטי כזמר הצעיר ביותר שהגיע שם למקום הראשון במצעד האלבומים.

אגב, כשנשאל אז, מה היה חלקו בבחירת השירים לאלבום, ריד ענה בכנות, "אני בחרתי אולי שני שירים. את היתר בחרו בשבילי אנשי הרפרטואר של חברת התקליטים. לי לא אכפת. אני זמר, ומשלמים לי עבור עבודתי".

אגב כסף, התמלוגים שולמו להוריו, בגלל היותו קטין, אבל ניל קיבל דמי כיס שבועיים, ולהיטון תרגם ללירות ישראליות: 20 ל"י לשבוע, וכפול מזה כשהוא נוסע ללונדון, מביתו בסקוטלנד. כשנשאל על מה הוא מוציא את הכסף, סיפר הילד שהוא קונה אבזרים לצעצוע האהוב עליו, מטוס מונחה רדיו (מתנת יום הולדת מהאמרגן שלו), וגם פוסטרים, בעיקר של טום ג'ונס. "אני חושב שהוא זמר גדול", אמר ריד. "אבל אני אוהב גם כמה מלהקות הפופ המתקדם, כמו אמרסון לייק ופלמר".

כאמור, "אמא שלי" הגיע למקום הראשון בארץ, אבל בבריטניה הסתפק ילד הפלא לשעבר במקום השני. בכל זאת, התקליטון מכר למעלה משני מיליון וחצי עותקים בעולם, מזה כרבע מיליון בבריטניה, ו400 אלף ביפן.

אמא של ניל נשאלה אז מה יקרה כשיתחלף קולו של הילד-פלא שלה, ואמרה שאינה מודאגת. "אומרים לי שלאחר שהכל יעבור יחזור אליו קולו והוא אפילו יוכל לשיר יותר בקלות". האופטימיות הזאת לא עמדה במבחן המציאות. "אמא שלי" היה הלהיט היחיד של ניל ריד, וכשהקול התחלף, התחלפו גם החלומות לקריירה מוזיקלית. כיום הוא עוסק בייעוץ פיננסי.

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *