התחזית: צפו למשקעים

דצמ 18

ג'נסיס 2014 (צילום: יח"צ ערוץ 8)

ג'נסיס 2014 (צילום: יח"צ ערוץ 8)

ערוץ 8 ישדר הערב את להקת ג'נסיס – יחד ולחוד, סרט על כישרון, אגו, יריבות אישית ומקצועית וחשבונות שנותרו פתוחים. בצד החיובי: לראשונה מאז פיטר גבריאל עזב את הלהקה, חמשת חברי ההרכב המוצלח משנות ה-70 הסכימו לצילום משותף.

פיטר גבריאל, פיל קולינס, סטיב האקט, מייקל רתרפורד, טוני בנקס. זה ההרכב שכל חובב פרוג-רוק בכלל וג'נסיס בפרט, יצטט מתוך שינה. בעיני המעריצים האלה זהו ההרכב הקלאסי, המוצלח ביותר, השאפתני (ויהיו שיאמרו: יומרני), הנועז ביותר של הלהקה. במספרים, הסיפור שונה: ההצלחה הגדולה באמת של ג'נסיס התחילה לאחר שגבריאל עזב ופיל קולינס התמנה לסולן, בלית ברירה. קולינס לקח את הלהקה לכיוון מסחרי יותר, רוק נגיש, קל (הרבה יותר) לעיכול. ג'נסיס מכרה למעלה מ-300 מיליון אלבומים בעולם. חלק נכבד מזה רשום על שמו, בזכות השינוי שהוביל, שלא מעט מעריצים קיבלו בעקימת-אף, אולי אף בחרי-אף, וכאן, על אף שאפשר להמשיך, נעצור עם האף הזה.
ערוץ 8 ישדר (ב-22.55 ), את להקת ג'נסיס – יחד ולחוד. סרט שהופק עבור ה-BBC ושודר באוקטובר, השנה. לכבודו, ולראשונה מאז שגבריאל עזב את הלהקה, ב-1975 , הצטלמו חמשת הקולגות לצילום משותף: חמישה ג'נטלמנים בגיל העמידה, כשפיל קולינס נראה כאילו היה הילד הכי קטן בכיתה מהשיר של יונתן גפן. אחרי שהצילום הזה עבר בשלום הם נפגשו שוב, בהקרנה החגיגית של הסרט.

מתוך הסרט

לפחות אחד מהחברים יצא במצב רוח לא חגיגי: סטיב האקט הגדיר את הסרט כ"תיעוד מוטה", לטובת האחרים, ונגדו. הדברים אמורים לגבי חלקו בלהקה ובעיקר, בהתייחסות לקריירות הסולניות של כל אחד מהחברים, שהסרט התייחס אליהן, אבל קיפח את האקט. הוא טען שהקיפוח הזה בולט על רקע האוסף המשולש r-kive שיצא לכבוד הסרט: הבוקס-סט מכיל, לראשונה, שירים של ג'נסיס, ביחד, כלהקה, ולחוד. כל אחד מהחברים התבקש לבחור בשלושה שירים שלו, לפי טעמו. גבריאל העדיף להשמיט את סלדג'האמר, אבל הלך על ביקו וסולסברי היל. רתרפורד הביא שירים של להקתו, מייק והמכונאים (the living years ).
קולינס בחר, בין היתר, ב-in the air tonight שהפך אותו לזמר מצליח, מאוד, בזכות עצמו ולא רק כסולן ג'נסיס. בסרט, הוא טוען שהציע את השיר מלכתחילה ללהקה, אבל בנקס ורתרפורד סירבו. בנקס זוכר אחרת. עוד בסרט, על היחסים בין הפרוג לפאנק (קולינס: "היינו האויבים שלהם"), על בחירתו של קולינס לסולן (אחרי שחבריו הגיעו למסקנה שהוא האופציה הטובה ביותר מבין כל הזמרים שבחנו), ועל אותה הופעה שבה גבריאל עלה לבמה לבוש בשמלה (של אשתו), עם מסכת-שועל על הפרצוף, וגם לא טרח ליידע את החברים על ההפתעה שהוא מכין.

הם אמנם ביחד, ולו לצורך הסרט בלבד, אבל עדיין קיימים משקעים לא קלים ביחסיהם. מצידם, טינה כלפי גבריאל על הדיקטטורה היצירתית שכפה על הלהקה. הוא אינו שוכח איך לא עמדו לצידו, כשהיה טרוד בבעיות משפחתיות קשות.
ועדיין, אחרי הקיטורים והחשבונות הפתוחים והיחסים המורכבים בין אנשים שמכירים זה את זה עשרות שנים, זהו מסע מרתק לתולדותיה של להקת רוק חשובה שהשאירה אחריה מספר אלבומי-מופת ודחפה שניים מחבריה לקריירה סולנית מצליחה.

ואחרי שתצפו בסרט, בטח יבוא לכם לראות את ג'נסיס, בהופעה. בבקשה:

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *