וודי היה מחייך

ינו 31

בעלים ונשים צילום ז'ראר אלון

(צילום: ז'ראר אלון)

חיים נוי על "בעלים ונשים" בתיאטרון חיפה: ההברקות הניואנסים של וודי אלן מוצאים ביטוי עז בהפקה המרגשת והמבריקה.

 

"בעלים ונשים", בתיאטרון חיפה, הוא עיבוד בימתי ישראלי ראשון לסרטו הנודע של וודי אלן, דרמה-קומית, מרירה , המורכבת מעשר תמונות מחייהם של שני זוגות חברים, המהמורות והבגידות, היחסים החברתיים וקורטוב של החיים מחוץ למסגרת. יש הרואים בסרט מ-1992 , שעל פיו עובד המחזה, מעין יצירה אישית וביוגראפית של אלן, זמן קצר לאחר פרידתו ממיה פארו, ששיחקה בסרט, בעקבות חשיפת הרומן שלו עם בתה המאומצת.

עמיר קליגר ומשה נאור עיבדו את הסרט למחזה, ביד רגישה ובמקצועיות. ההברקות של וודי אלן והניואנסים הדקים והרחבים שלו מוצאים ביטוי עז בהפקה המרגשת והמבריקה. הבמאי משה נאור, שהוא גם המנהל האמנותי של התיאטרון, עבד היטב עם להקת השחקנים המוכשרת ואין ספק שאם וודי אלן היה יושב בקרב הצופים, היה מחייך חיוך רחב של עונג.

העלילה עוסקת בשני זוגות של חברים, גייב וג'ודי וג'ק וסאלי. חיי הנישואין שלהם יבשים ושחוקים. באחת הפגישות מודיעים ג'ודי וג'ק כי הם נפרדים. השניים מוצאים בני זוג חדשים והעלילה רוחשת בוחשת בחייהם של כל הגיבורים ובני זוגם החדשים, עד לסיום האפור , הידוע מראש, כשלאורך כל ההצגה מספר הפסנתרן, שהוא מעין וודי אלן בדמות המקהלה היונית, את שעומד להתרחש.

זה המקום לציין כי התפאורה (עיצוב: סאשה ליסיאנסקי),  מושתתת על מעין קרוסלה, המחולקת לתאים שבכל אחד מהם מצוי חלק מההתרחשות: דירה, בית קפה, ספסל ועוד. זוהי בעצם קרוסלת החיים המתמקדת בשחיקה בחיי האהבה.

דביר בנדק מגלם במקצועיות ובתבונה את גייב. הפאה השמוטה על פדחתו והמשקפיים מעניקים לו צביון אפור של מרצה לספרות, שחייו מתנהלים בעצם לאחור. דביר מעניק לצופים משחק משובח ונעים, ראוי לתשבחות רבות. דורית לב ארי ברוכת הכישרון מגלמת בצורה מעולה את ג'ודי, שנישואיה שכאילו התנהלו על מי מנוחות, נשברו לפתע.

שרון אלכסנדר מגלם את ג'ק ומשחקו מצטיין ומרגש, במיוחד בקטע שבו הוא מבקש לחזור לחיק פרודתו, כשהוא מבוסם למדי. קרן צור משובחת בתפקידה כסאלי,  והיא מצליחה לשרטט במשחק רב רושם את הדמות הכואבת של האישה הנבגדת. קטע הסקס עם הדייט שלה, מיוחד וקסום.

ישי גולן כמייקל, החבר החדש של סאלי, מגלם נהדר את הדמות, ומשחקו הוא מרגש, מצחיק ורווי עצב, נוכח הסיטואציות שהוא נקלע אליהן. לירון בן שלוש מגלמת באורח נפלא את ריין הסטודנטית שמתאהבת במרצה היבשושי שלה, גייב .

רוני גולדפיין מוצלחת, ולעתים אף גונבת את ההצגה בתפקיד סאם, נערתו לרגע של ג'ק, בחורה פשוטה המאמינה באסטרולוגיה, רק שאין לה מושג במה מדובר. הקטע שלה שבו היא נמלטת מבן זוגה הוא מבדח ומיוחד במינו.

אלי אשכנזי עיצב תאורה נאותה. דורון אשכנזי עיצב את התלבושות, חלקן אפורות באופיין, כיאה לגיבורים היבשושיים וחלקן מהודרות. שאול בסר אחראי למוזיקה היפה. הוא גם ניגן על הפסנתר והיה המספר. טל קון עיצבה את התנועה , המרשימה במיוחד בתמונת הסיום.

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *