יעקב ואחיו

נוב 28

(צילום: רדי רובינשטיין)

חיים נוי על "פנתר כפול" בבית ליסין: הצגה נוקבת ומרגשת, סוחפת ומותחת על תנועת הפנתרים השחורים ועל פעיל מרכזי בתנועה שהתברר כי היה סוכן כפול בשירות המשטרה. יורם טולדנו בתפקיד הראשי הוא שחקן משכמו ומעלה.

 

"פנתר כפול" בתיאטרון בית ליסין היא הצגה נוקבת ומרגשת, סוחפת ומותחת, על תנועת הפנתרים השחורים במלאת 50 שנה להקמתה, ועל יו"ר התנועה שהיה בעצם סוכן משטרה סמוי.

המחזה נכתב בידי יואב שוטן-גושן בהשראת תולדותיה ופועלה של תנועת המחאה החברתית שהגיעה בסופו של דבר לכנסת. המחזה שזור בשמות ובאירועים אמיתיים, ועם זאת  נותן דרור גם לגיבורים דמיוניים ולדברים שלא התרחשו באמת, אך מעניקים נופך דרמטי ותיאטרלי.

מאחורי ההצגה המרשימה והמענגת, הסוחפת והנוקבת ומעלה סוגיות חברתיות חשובות, עומדים הבמאי נועם שמואל ולהקת השחקנים המוכשרת. העלילה עוסקת ביעקב אלבז, עבריין ירושלמי שהושתל בידי המשטרה כסוכן סמוי בתנועת הפנתרים השחורים, שקמה באזור שכונת מוסררה בירושלים, על ידי דור שני ליוצאי עדות ספרד והמזרח, במחאה על אפליה חברתית וממשלתית. חלק מהמייסדים היו צעירי שוליים ועבריינים קטנים והם התמקדו בפעילות מגוונת של הפגנות, גניבת בקבוקי חלב משכונות מבוססות ומסירתן למשפחות מצוקה, שינוי שלטי רחוב על שם התנועה, ועוד. למעשה, כל התנהלותם הייתה מדווחת למשטרה בידי יעקב אלבז שקיבל תשלום עבור שירותיו. מי שגייס אותו היה רב פקד אברהם תורג'מן, אז ראש היחידה לתפקידים מיוחדים המחוז הדרומי ולימים מפקד מחוז תל אביב בדרגת ניצב, שטען כי המדובר בתנועה מסוכנת שעלולה לגרום נזקים כבדים. בפנתרים היו שטענו כי הוא היה מעוניין בפרופגנדות ופרובוקציות כדי להלום בהם ביד קשה. רק לפני מספר שנים נחשפו מסמכים מגנזך המדינה שגילו בין היתר כי אלבז, שהיה תקופה מסוימת יו"ר התנועה, היה בעצם סוכן משטרה סמוי. בהצגה מסופר כי אלבז החליט להפסיק את פעילותו במשטרה, הפך לאוהד מושבע של עקרונות התנועה, אולם נאלץ לפרוש בשל החשד נגדו. הוא הוחרם בידי חבריו, חזר בתשובה ולפני מספר שנים מת בשל מחלה .

יורם טולדנו, שחקן מרשים, משכמו ומעלה, מגלם באורח נפלא ומרגש את דמותו של יעקב אלבז. יחסיו עם גרושתו ועם בנו וניסיונותיו להיטיב איתם הם בטבורו של המחזה.

ניסו כאביה מגלם במשחק משובח ואמין ביותר את רב פקד תורג'מן, ומזדהה בצורה מושלמת עם הדמות. דניה לנדסברג, שחקנית טובה מאוד בעלת פוטנציאל, מגלמת את כתבת הטלוויזיה המסקרת את הפגנות הפנתרים ומזדהה איתם ואף לא בוחלת בדייט עם אלבז.

שלומי טפיארו מצוין תפקיד סעדיה מרציאנו, ואור בן מלך מגלם נהדר את צ'רלי ביטון, שהיו לו פקפוקים וספקות לגבי אלבז. מרציאנו וביטון אף נבחרו לכנסת, בשתי רשימות נפרדות. טל דנינו מגלה יכולות תיאטרליות נפלאות בתפקיד ראובן אברג'יל. הדר רצון-רותם מגלמת בהצלחה רבה את סימה, גרושתו של אלבז. אבישי בלחסן נפלא בגילום השוטר דרעי וגם בתפקידי רב ואח. דן קיזלר מושלם בגילום טולדנו, מלצר בקפה טעמון, שם מתכנסים ראשי הפנתרים. טולדנו החירש-אילם משיא עצות נבונות לפנתרים ולאחר שספג מכות נמרצות מהחוקרים שסברו שהוא מהתל בהם ואינו חירש-אילם, הוא מרותק לכיסא גלגלים. יעל בר שביט מגלמת יפה מאוד את ויקי אמסלם, סטודנטית ופעילה מרכזית בתנועה. תובל שפיר מצטיין בגילום שימי, בנו של אלבז, החייב לתמרן בין אהבתו לאביו, לבין אימו התובעת שיתנתק ממנו.

מי שגונב לעיתים את ההצגה, כרגיל, הוא אופיר וייל, שחקן מוכשר עם יכולות תיאטרליות מהמעלה הראשונה. וייל מגלם באורח מקסים את שגב, עורך הדין של הפנתרים, מעין פנתר ורוד אבל התרשמתי במיוחד מתפקידו הנוסף, כרוכל קטן שאלבז חומס את כספו. בסצנה קטנה ומרגשת מפגין וייל את היכולת הדרמטית המשובחת שלו הראויה לתשואות.

זאב לוי עיצב תפאורה פרקטית ויפה. אביה בש עיצבה תלבושות ראויות. אבי בללי אחראי למוזיקה המשובחת. זיו וולושין עצב תאורה נאותה. אלדד בוגנים אחראי לווידאו ארט שבו מוצגים סרטונים מאותה תקופה. תום אפלבאום עצב את התנועה היפה.

"פנתר כפול" היא חוויה תיאטרלית מרשימה ומרגשת וראוי שהקהל יתרשם ממנה, על רקע מאבקים ציבוריים הפוקדים את המדינה גם כיום.

 

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *