כותרות האתמול: 29 בספטמבר, 1972

מרץ 25

עודד קוטלר, חתן פרס ישראל לאמנות הבמה, סיפר ללהיטון מדוע אינו מרבה להופיע בקולנוע אבל בכל זאת נענה לבקשתו של אסי דיין לככב בסרטו הראשון כבמאי, "הזמנה לרצח". לשחק בסרט, אמר קוטלר, זה מעין חופש עבורו.

 

אתמול פורסם כי עודד קוטלר הוא זוכה פרס ישראל לאמנויות הבמה לשנת תשפ"ב. בלי קשר לדעותיו הפוליטיות והתבטאויות חריפות שעוררו תגובות נזעמות, קוטלר הוא אחד מאנשי התיאטרון החשובים בישראל, עם קריירה מפוארת כשחקן ובמאי, שהחלה עוד לפני הצבא, נמשכה בלהקת פיקוד מרכז ולאחר שיצא לאזרחות, בלהקת בצל ירוק, בתיאטרון, ברדיו (משפחת שמחון, סדרת התסכיתים שהפכה גם לסרט קולנוע), ובטלוויזיה.

קוטלר זכה בפרס פסטיבל קאן, ב-1967 , על תפקידו בסרט "שלושה ימים וילד". אבל יחסית לתיאטרון, לא הרבה לשחק בקולנוע. אחד מתפקידיו, לפני חמישים שנה, היה בסרט הביכורים כבמאי של אסי דיין, "הזמנה לרצח", שכתב יחד עם נפתלי אלטר, מפיק הסרט. קוטלר שיחק בתפקיד קצין משטרה שמנסה לשים יד על פושע שאחראי ל"רציחות מסתוריות, מקפיאות דם ומסמרות שיער", כפי שנכתב בלהיטון.

"אני מרשה לעצמי לומר שזה יהיה הסרט הישראלי הראשון במתכונת סרטי המתח הטובים המיוצרים בחו"ל והמשופעים במסתורין ובאלימות", הבטיח אלטר. "בסרט תמצאו הרבה אלימות ודם, אולם עיקרו של הסרט הוא במסתורין, בערפל שלגבי זהותו של הרוצח ושולחיו, ומה שהופך את העלילה למורכבת יותר – השולחים הללו אינם יודעים בעצמם את זהותו האמיתית של הרוצח".

לדברי עודד קוטלר, "האמת היא שהסרטים מהווים בעיה עבורי משום שאני מרבה לשחק ולביים בתיאטרון ואני מתקשה מאוד להתפנות להופעה בסרטים. הקולנוע מעניין אותי מאוד כשחקן וכבמאי ואני מניח שבעתיד אנסה כוחי בבימוי סרטים (כפי שאכן עשה), אבל כרגע קשה לי למצוא את הזמן לכך. עם זאת, כאשר מזדמן לי תפקיד מעניין, אני משתדל להתפנות ולעשות אותו, אך המדובר רק בתפקידים בעלי עניין. לא אקח תפקיד סתם, שאין בו אתגר עבורי. במקרה זה, פשוט ניצלתי את חופשת הקיץ בתיאטרון כדי להיענות להזמנתו של אסי דיין.

"תפקידי בסרט עונה לדרישות שהצבתי לגבי תפקידים, וישנו פלוס נוסף: בדרך זו אני מתפרק ומתאוורר מהמתח שאני נתון בו במשך השנה, בתיאטרון. כל אחריות אינה מוטל עליי כאן, אלא לגבי תפקידי בלבד. כאן איני אומר לאחרים מה לעשות. כאן מורים לי איך לבצע את תפקידי. אני משוחרר מלחצים, רגוע ושקט. בקיצור, זה מעין חופש עבורי".

בכל זאת, האם לא קשה לו, כבמאי, לשחרר ולתת לאחר לביים אותו? "כלל וכלל לא", אמר קוטלר. "איני מתערב בעבודתו של אסי. יש שיתוף פעולה מלא בינינו כי אני שחקן ממושמע מאוד ונותן את עצמי בצורה מוחלטת לבמאי".

"הזמנה לרצח" לא זכה להצלחה רבה, למרות הצוות והשחקנים המצוינים (קוטלר, אמנון מסקין, אברהם מור, יוסף שילוח, גבי אלדור ועוד). רק כ-53 אלף איש צפו בסרט, שכנראה לא הצליח להחזיר את ההשקעה למפיקיו. לצערנו, גם ביוטיוב אין לו זכר.

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *