כשאהוד הזמין לבלות

אפר 12

(אוסף פרטי)

(אוסף פרטי)

אהוד מנור, שהלך לעולמו היום לפני עשר שנים, היה אחד מראשוני הכותבים בלהיטון. "בואו לבלות עם אהוד מנור" היה מדור המלצות, בטעם משובח, עם איזון נכון בין "אמנות" ל"בידור". בשניהם שלט היטב, כמבקר וגם ככותב של שירי פופ קליטים, מצד אחד, ותרגומים למחזות קלאסיים, מצד שני.
במקור שהתפרסם בגיליון מס' 3 של להיטון, בנובמבר 1969 , מנור דירג את עשרת הסרטים האהובים עליו באותו שבוע. במעשה טיפוסי של מנור, שמסרב "להעליב", הוא בחר שלא לדרג את שלושת הטובים ביותר, לדעתו, אלא לתת לכולם את מלוא אהבתו: מקום ראשון.
על Z של קוסטה גווראס בכיכובו של איב מונטן כתב מנור, "הוא (הסרט), טבעת חנק הנכרכת על צווארו של הצופה ומתהדקת בהדרגה עד סופו של הסרט".

טריילר

המוזיקה של מיקיס תיאודורקיס לסרט Z


על הסרט הצ'כי נשף מכבי האש של מילוש פורמן (שאז כבר עזב את מולדתו וחי בארה"ב), כתב: "סאטירה משעשעת ופקחית. בסרטו הצבעוני של פורמן צוחקים וחושבים לא מעט".

מתוך נשף מכבי האש


השלישי היה המדבר האדום של מיכלאנג'לו אנטוניוני, אפרופו השבחים של מנור לבעלי קולנוע "תכלת" בתל אביב, "אביריהם המושיעים של סרטים איכותיים שבמשך שנים העלו אבק במחסניהם של המפיצים בישראל". הסרט הזה, למשל ("סרט חובה", קבע אהוד), היה כבר בן חמש-פלוס כאשר הוקרן סוף סוף בארץ. את אותו אנטוניוני הזכיר מנור בשירו "ימים של קולנוע" ששרה שלישיית הטוב הרע והנערה (בני אמדורסקי, ישראל גוריון וג'וזי כץ).

טריילר המדבר האדום

 

עוד באותו מדור, המלצות על "מצחיקונת" (ברברה סטרייסנד ועומר שריף המצרי, שחטף על הראש בעולם הערבי בגלל שהתנשק עם סטרייסנד, יהודיה תומכת ישראל נלהבת), "צוללת צהובה" של הביטלס וגם, הדרמה הצרפתית "החיים האהבה והמוות".

 

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *