פינת הקומוניקט

אוג 30

(צילומים: באדיבות yes דוקו)

מחר ימלאו עשרים שנה למותה הטראגי של הנסיכה דיאנה. Yes דוקו יציג בסוף השבוע הקרוב, החל ממחר, שלושה סרטים על הנסיכה האהובה, בשידור בכורה, ועוד שני סרטים על המשפחה המלכותית: "סרט משפחתי", עם קריינות של הנסיך צ'ארלס, ו"החיות של בית המלוכה", על היחסים המיוחדים בין בני משפחת ווינדזור והחיות שלהם.

 

 

הסרט "דיאנה: 7 ימים שזעזעו את העולם" (חמישי, 22.00 ), משחזר את השבוע הדרמטי בין מותה של הנסיכה דיאנה לבין הלווייתה, שבוע שבו נראה כי עתידו של בית המלוכה מוטל בספק.

ב-3 לפנות בוקר, 31 באוגוסט 1997, הוכרז על מותה של הנסיכה דיאנה בתאונת דרכים טראגית. האבל הציבורי על "מלכת הלבבות" היה מיידי וחסר תקדים, אך תוך זמן קצר הפכו הצער והיגון לכעס שהופנה כלפי משפחת המלוכה, שבחרה דווקא בימים הקשים להישאר מחוץ לעין הציבורית.

כעת, 20 שנה לאחר מותה,  אנשים בתפקידי מפתח מדברים לראשונה על מה שקרה באותו שבוע דרמטי, ביניהם החברים הקרובים ביותר של דיאנה, שהיו איתה ברגעי חייה האחרונים, אנשים מהמעגל הקרוב של ראש הממשלה הבריטי דאז, טוני בלייר, עיתונאים ואנשי ציבור.

הסרט בוחן את ההשלכות המעשיות, החוקיות והאמוציונליות של האירועים באותו שבוע, ואיך המלכה, בעודה מתמודדת עם התגובות הקשות, הצליחה להילחם מחדש על מקומה בלב הציבור. בסופו של דבר מותה של דיאנה דווקא לשמר את העתיד של בית המלוכה הבריטי.

 

"מותה של דיאנה: החיפוש אחר האמת" (שישי, 22.00 ), מביא את הסיפור, שמעולם לא סופר, על נסיבות מותה של הנסיכה.

מתברר שלמכונית המרצדס בה נסעה הנסיכה דיאנה בנסיעתה האחרונה, הייתה היסטוריה קודמת שאיש לא חשף עד כה. כשנתיים לפני התאונה הקטלנית, המכונית נגנבה ע"י אסיר בחופשה, נפגעה קשות בתאונת דרכים והוכרזה כ"טוטאל לוס". אז איך קרה שהמכונית חזרה לתפקוד מלא בשירות הלימוזינות של מלון ריץ הפריזאי?

הגילוי הזה וגילויים נוספים חדשים, נחשפים בסרט, לצד עדויות של אנשי צוות החקירה, עדים שהיו בשטח ואנשי ההצלה שהגיעו ראשונים אל מקום התאונה. לצורך הצגת השתלשלות האירועים נעשה גם שיחזור של ההתנגשות, בעזרת צוות פעלולנים, במטרה לסייע לנו להבין סוף סוף מה באמת קרה באותו לילה טראגי לפני 20 שנה. 

 

ב"דיאנה, אמא שלנו" (מוצ"ש 22.00 ), בניה, הנסיך ויליאם, הוא הדוכס קיימברידג', ואחיו הנסיך הארי מוויילס, מספרים על אמם ועל ההשפעה הרבה שהייתה לה על חייהם. בסרט גם קטעי ארכיון משפחתיים שעדיין לא נראו על המסך וראיונות עם דמויות מפתח נוספות מחייה של דיאנה, שלא התראיינו עד כה בפומבי, בהם סר אלטון ג'ון, ידיד קרוב, ששר בטכס האשכבה את "נר ברוח", למילים חדשות ונוגעות ללב של ברני טאופין.

 

כאמור, לצד הסרטים החדשים על הנסיכה דיאנה, חייה ומותה, ישודרו שני סרטים על משפחת המלוכה הבריטית. "החיות של בית המלוכה" (חמישי,23.30 ), מתעד, לראשונה, את היחסים יוצאי הדופן בין בני בית ווינדזור והחיות שלהם. אם להאמין לפול בארל, שהיה איש צוות בכיר בארמון, "התשוקות האישיות של המלכה הן בסדר הזה – סוסים, כלבים, בעלים וילדים".  אנשי הצוות שבישלו וטיפלו בחיות המלכותיות, מהמשַרֵת שהיה מוציא לטיול את כלבי הקורגי של המלכה, ועד לשף שחתך גזרים לסוסיה, הם מספרים סיפור על חיות מפונקות, ועל צביעות.

במקביל, עוסק הסרט בתחביב האכזרי של בני ווינדזור: ציד הצבאים, הפסיונים והשכווים שהם צדים במספרים עצומים. הנסיך פיליפ סבור ש"חיות נועדו כדי שיירו בהן". גם ויליאם והארי נתפסו צדים חזיר בר בספרד, ימים בודדים לפני שנטלו חלק בוועידה הבינלאומית שיזם אביהם להצלת זנים נכחדים באפריקה. אך למרות הסתירות, נדמה שבני המלוכה אוהבים את החיות שלהם יותר מאשר את רוב בני האדם.

"המלכה אליזבת – סרט משפחתי" (שישי, 22.55 ), מבוסס על אוסף הסרטים הביתיים של המלכה, שבו סרטים שצולמו בידי הוריה ולאחר מכן ע"י בעלה, הנסיך פיליפ, וגם כאלה שצילמה בעצמה. הבמאי ג'ון ברידקאט קיבל גישה מלאה וחסרת תקדים לאוסף, והרכיב את הסרט המיוחד הזה, השופך אור על חייה של המשפחה המלכותית. המלכה ומשפחתה מצולמים כשהם צופים בסרטים, ותורמים הערות וזיכרונות ותובנות על המלכה שנראה כי לעולם לא תוותר על כסאה, גם לא למען בנה, הנסיך צ'רלס, המתפקד כאן גם כקריין הסרט.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *