אהבה ודעה קדומה

יונ 09

(צילום: יוסי צבקר)

(צילום: יוסי צבקר)

חיים נוי על שעת הילדים המוצג בבית צבי, במסגרת חודש הגאווה: מחזה מטלטל ונוקב של ליליאן הלמן, העוסק בלסביות, עלילת שווא ותוצאותיה ההרסניות.

 

שעת הילדים המוצג בבית צבי במסגרת חודש הגאווה, הוא מחזה מטלטל, מרגש ונוקב, ראוי לתשואות, העוסק באהבת נשים ודעות קדומות, עלילת שווא ותוצאותיה ההרסניות. ליליאן הלמן, המחזאית, הייתה חלוצה בהתייחסותה לבעיותיהם של הומואים ולסביות. המחזה הוצג לראשונה ב-1934 ושנתיים לאחר מכן עובד לקולנוע, אולם באותה תקופה אסור היה להזכיר את המילים הללו בקולנוע, אפילו ברמז.  ב-1961 ביים וויליאם וויילר גרסה שנייה לסרטו, שנקרא הפעם הלחישה הרועמת, בכיכובן של שירלי מקליין ואודרי הפבורן. גם בגרסה השנייה עדיין הייתה שלטת צנזורת הקולנוע, והלסביות רק נרמזה בעקיפין. הכול נלחש באוזני הגיבורות ומכאן שם הסרט. מאז, עלה המחזה על במות רבות, אולם תוכנו נשאר נוקב ומרגש והאיר את המושג "חיים ומוות ביד הלשון".

המחזה עוסק בשתי מורות, מרתה וקארין, המנהלות פנימייה קטנה, בסיוע תקציבי של אישה אמידה, גברת טילפורד. נכדתה של אותה אישה, מרי, היא נערה שתלטנית, מפונקת, בריונית ומרושעת, המטילה חתתה על שאר הבנות. היא בודה שקרים ונענשת על ידי המורות. מרי שומעת קטעי דברים ומחליטה להעליל על המורות עלילת שווא, כאילו הן לסביות, למרות שקארין עומדת להינשא לרופא בית הספר, דודה של מרי. היא סוחטת את הבנות ובמיוחד את חברתה לחדר, כי יאשרו את פרי דמיונה הקודח בדבר הזהות המינית של המורות. התוצאה היא מפולת גורפת וסיומה מר וגם מפתיע.

שיר בן חמו מגלמת נפלא את מרי ומצליחה לעצב בכישרון רב דמות קטנה ומפלצתית. שירלי לב ורטהיימר מגלמת במשחק מרגש ומעולה את קארין, שעולמה חרב עליה בעקבות העלילה. רותם מלר משובחת בתפקיד מרתה. אסתי אסרף מגלמת את לילי, שחקנית עבר ומורה בהווה, דודתה של מרתה, ומשחקה שובה לב ונהדר.

חן גור אלי מגלמת ברגש ובמשחק מצוין ומטלטל את הסבתא האמידה. טירל יגוני מעולה כרוזלי, התלמידה הנסחטת. רשף ספר, המגלם את הרופא, מגיש משחק דרמטי מצוין .

כמו כן יש לשבח את יעל בר שביט, יעל ארביב, גל שדה, שירה גבעון, ענת שרון ודלית דוד, המשחקים לסירוגין את התפקידים המרכזיים, בצורה מוקפדת ומוצלחת.

סלבה מלצב ביים הצגה מרתקת, מרגשת ומעניינת ביותר וגם עיצב את התפאורה המוצלחת. עידו ריקלין אחראי לתרגום הנאות. אלכסנדר סיקירין עיצב תאורה ראויה. דניאל סטופין אחראי למוזיקה המקורית היפה. נטשה מנטל עיצבה תלבושות מקסימות.

 

טריילר לסרט

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *