אהבה ופלמנקו

יול 20

(צילום: מיקה קושילביץ)

חיים נוי על "דוניה רוסיטה הרווקה" בבית צבי: הצגה רבת קסם ויופי.

 

"דוניה רוסיטה הרווקה", המוצג בבית צבי,  הוא מחזה מרגש של פדריקו גארסיה לורקה, מגדולי המשוררים והמחזאים הספרדים בתקופתנו.

המחזה, העוסק באהבה נכזבת, עלה לראשונה בברצלונה בשנת 1935 וקצר הצלחה רבה, ואולם, שנה לאחר מכן, בתחילת מלחמת האזרחים בספרד, לורקה בן ה-36 נרצח בידי אנשי ימין פשיסטי, בשל היותו הומוסקסואל וקומוניסט. לפני 11 שנה הופק סרט דוקומנטרי שהעלה חשד שגם למשפחתו היה יד ברצח.

לורקה קרא להצגה גם "שפת הפרחים" ודימה את הגיבורה למחזור חיי הוורדים שגידל בגינה דודה של דוניה רוסיטה, ורדים שתחילה הן אדומות ולאחר מכן מחווירות ולבסוף מלבינות וקמלות.

דוניה מתגוררת בבית דודתה והדוד ומאורסת לבן דודה הנוסע לחו"ל ומבטיח לה לחזור בהקדם ולהינשא לה. הוא מציף אותה במכתבי אהבה ואפילו מציע לשאתה בידי שליח, הצעה שנדחית בידי המשפחה. לבסוף מסתבר שהוא התחתן כבר לפני שנים לאישה אחרת, ודוניה נשארה רווקה זקנה. בני המשפחה ניסו כל השנים לשכנע את הצעירה להינשא לגבר אחר ולא לתלות תקוות שווא בארוסה שאינו חוזר, אך היא נותרה נאמנה לו עד הסוף . התברר לאחר מכן, כי ידעה כל העת על נישואיו אך הדחיקה זאת מליבה.

דוניה היא סמל לנשים רבות הממתינות לבחיר ליבן שאינו מגיע וסופן שנותרות בודדות, דחויות ונלעגות.

 ההפקה בבית צבי היא גרסה מוזיקלית למחזה המרגש ועיבוד מקוצר ליצירה של לורקה שבמקור היא בת 3 מערכות. הבמאית מאיה שעיה הפיחה רוח חדשה במחזה והעלתה הצגה רבת קסם ויופי, שזורה במחולות פלמנקו ושירה תקופתית, רבת עצמה וחן.

דניאל היב המצוינת מגלמת ברגישות ובכישרון רב את דמותה הדואבת של דוניה רוסיטה . דניאל היא גם זמרת מחוננת ובעלת יכולת תנועה והיא בולטת במחזה במישור הדרמטי ואף מעלה לחלוחית בעיני הצופים, ובעיניה שלה, במונולוג המרגש והכובש שלה לקראת סיום ההצגה. נראה שדניאל היא אחת השחקניות רבות העוצמה בתיאטרון.

ענבר קופרמן הנהדרת מגלמת ביכולת נפלאה ובמשחק רב רושם את הדודה, חסרת השם, ומוכיחה שבנוסף ליכולות הקומיים שהפגינה במרוצת העונה היא בעלת כישורי משחק דרמטי מהמעלה הראשונה. יש לה פוטנציאל גדול.

שירה מור מפגינה משחק שופע רגש ועוצמה ולא פעם גונבת את ההצגה כסוכנת הבית, שידה ועצותיה מוענקים בשפע. עידן שמעוני מגלם את הדוד ברגש ובמשחק שובה לב, והקטע בו הדוד מסיים את חייו הוא פנינה תיאטרלית .

 גיא גבל מעולה כארוס שאינו חוזר, הוא מפליא במחול ובולט בקטעי ההזיות של דוניה. נוי עזריה מפגינה משחק מצוין בדמות אם הרווקות השתויה. יש לציין גם את הוד חבאני, שני אטיאס, אלינה לנצמן, נועה כדריה, יעל מואב, אנג'לה מינביץ ג'וני רוזנבלום וורן מנחם, בשלל תפקידיהם.

התרגום הוותיק של שמעון בוזגלו מעולה ועכשווי. דפנה פרץ עיצבה תפאורה מינימליסטית של בובת כלולות לבנה וענקית על מרבד צחור. דנה ברלינר עיצבה תלבושות מרהיבות, במיוחד של השחקניות. אייל לאנזיני חיבר מוזיקה מקורית נהדרת. גילי גבל עיצבה את התנועה הייחודית וכלילת היופי ואורי מורג אחראי לתאורה. דקל ולך היה עוזר הבמאית ומנהל ההצגה.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *