אהבתם הראשונה

מאי 28

(צילום: יוסי צבקר)

חיים נוי על "איזה יופי" בבית צבי: הצגה מרגשת על החיים בשולי החברה, בפרבר עלוב בלונדון, ועל אהבה ראשונה בין שני בנים.

 

 

"איזה יופי", בבית צבי, היא הצגה מרגשת ונוקבת על אהבה ראשונה ותמימה בין שני בנים, המוקפים בני משפחה ושכנים משולי החברה, בפרבר עלוב בלונדון.

ג'ונתן הארווי, מחזאי ומחבר סדרות טלוויזיה בריטי נודע, כתב את המחזה לפני 26 שנים.  העלילה עוסקת במספר משפחות מצוקה המתגוררות בבנין מוזנח בלונדון. סנדרה המלצרית מגדלת לבד את בנה ג'ימי, המרבה להיעדר מבית הספר. סטיבן בן ה-17 הוא בן השכנים, אביו ואחיו מכים אותו והוא מוצא מפלט בבית של ג'ימי.  בלילה בו לן סטיבן בחדר השינה של שכנו ג'ימי, השניים מכירים בעובדה שהם נמשכים זה לזה ואהבתם פורצת החוצה. ליה היא נערה שנפלטה מכל מסגרת לימודית וחייה מתמצים בתשוקה העזה להיות זמרת, והיא מאזינה כל העת לזמרת האהובה עליה, מאמא קס המנוחה. גם אמן שולי בשם טוני שזור במארג העלוב ומחזר במרץ אחרי סנדרה.

דנה עדיקא נפלאה בדמותה של סנדרה, המנסה בכל כוחה לשמור על משפחתה הדלה, והיא מגלמת את התפקיד באורח מרגש, הראוי למחמאות.

פז כלפון נהדר בדמותו של ג'ימי והסצנה שבה הוא מתוודה בפני אמו על אהבתו לשכנו היא מרגשת ומוצלחת במיוחד. זיו עוז ארי שובה נפש בתפקיד סטיבן, החווה לראשונה אהבה לבן מינו. גל בן מויאל מגיש משחק מוקפד ומקצועי בתפקיד טוני.

שבחים מיוחדים מגיעים לאלי אלבז המגלמת את ליה הזנוחה. אלבז משחקת נפלא והסצנה בה היא שרה, מסוממת, מציפה לחלוחית בעיני הצופים.

המחזה, שהועלה רבות בחו"ל ובארץ וגם הופק לסרט, מהווה אבן דרך לסוגה זו של הצגה העוסקת בזהות מינית ובשני צעירים המשלימים עם נטיותיהם המיניות וגורמים לאנשים המקיפים אותם לקבל אותם באהבה, כמות שהם.

שבחים מגיעים לבמאי יהונתן רון שהפיק הצגה מרגשת מאוד.  התרגום של עידו ריקלין הוא עכשווי וקולח. זוהר אלמליח עיצבה תלבושות יפות ותפאורה מוצלחת, שבחלקה היא חדר השינה בביתו של ג'ימי ובחלקה השני היא חצר הבניין. רותם אלרואי עיצבה את התאורה. עודד אסנר אחראי לעריכת המוזיקה הרלוונטית והנעימה.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *