באפלה

פבר 07

(צילום: יוסי צבקר)

חיים נוי על "הרציף המערבי" בבית צבי: מחזה מהפנט, קשה לעיכול, המשוחק בעלטה מסוימת.

 

"הרציף המערבי" מאת המחזאי הצרפתי הנודע ברנאר מארי קולטס, המוצג בבית צבי בביצוע שחקנים משובחים, הוא מחזה מהפנט,  קצת קשה לעיכול שלא בטוח שכל צופה יידע להכיל אותו.

קולטס נחשב למחזאי הצרפתי המודרני הפופולארי בעולם. הוא כתב כ-12 מחזות שתורגמו ליותר מ-30 שפות. קולטס מת מסיבוכי איידס בשנת 1989, בהיותו בן 41. ההצגה, אגב, נכתבה לפי הזמנת תיאטרון הקומדי פרנסז הנודע, ב-1985 .

המחזה כבר עלה בישראל בתיאטרון באר שבע בשנת 1996 ושיחקו בו השחקנית המנוחה חנה מרון, גדליה בסר, לאורה ריבלין ודורון תבורי, שגם תרגם את מחזותיו לעברית.

המחזה עוסק באפלוליות החברה וכיוון שכך, ההצגה משוחקת ברובה בעלטה מסוימת, מתמקדת בדמויות על רציף עץ סולידי שבו בקיעים ונורות מרצדות. המחזה עשוי מתמונות, כאשר הדמויות, בדרך כלל זוג או שלושה, נוכחים על הבמה. המוזיקה המונוטונית בחלקה, הנשמעת כאילו מסרט מתח, מוסיפה לתצוגה וגם התאורה הראויה משחקת תפקיד מרכזי במחזה.

העלילה לא תמיד מובנת לצופים אקראיים וגם התצורה הייחודית, שהיא בעצם משחק מהפנט, עלולה לפגום בקשב של צופים מסוימים. ייתכן ומדובר באלגוריה על שולי החברה והצורך הקיומי. מכל מקום, אין למחזה סיום טוב כנהוג במחוזותינו. חלומות רדומים על חיים בני תקומה מתמוססים בעוצמה בהמית ודועכים לאיטם.

העלילה מתרחשת ברציף שיצא מכלל שימוש בפרבר של עיר דמיונית. רק  נהר חוצץ בין הרציף המוזנח לבין העיר הגדולה. המקום מאכלס טיפוסים שונים, החיים בדלות. למקום מגיעים גם מעוברי אורח מזדמנים. מוריס קוך מגיע ברכבו עם אשתו פונס (מוניק במקור), ושם הוא מבקש ממנה לשוב על עקבותיה ולהשאירו בדד. האישה חוששת לגורלו ושבה לחפשו. מוריס זומם לשים קץ לחייו, כנראה מחשש לשמו הטוב בגלל אובדן פיקדון כספי גדול של נזירות. ברציף הוא פוגש את שארל ואבאד ומבקש מהם עזרה. אנו נתקלים גם בזוג ססיל ורודולף, פליטים מדרום אמריקה, ובילדיהם קלייר ושארל. הבחור פאק מגיח גם הוא, וזומם לזכות בחסדיה של קלייר. כלי נשק המוסתר בבגדיו של אחד מהם מסייע לעלילה, ולסוף שהוא בעצם רק התחלה. מעין עלובי החיים.

הבמאי חנן ישי הצליח להפיח קסם מיוחד עם להקת השחקנים המשובחים והתוצאה היא הצגה מהפנטת, אם כי, כאמור, אינה לטעמו של כל צופה. יש להיכנס לעובי המילים והתמונות כדי שקסמו של קולטס יהיה מוחשי. ישי גם עיצב את התפאורה שבנויה בעצם מדק עץ עשוי מקרשים ומוטות המדמים את הרציף ומתחתם נורות בוהקות, לפי הצורך.

ניר לוגסי מגלם במשחק מרתק ומשובח את מוריס קוך. מיכל לוינטון כאשתו, משחקת ברגש ובעוצמה תיאטרלית. הדר קרן מגישה משחק מעולה בתפקיד ססיל ומעניקה חוויה תיאטרלית. גל בן מויאל מגלם היטב את בעלה, רודולף. זיו עוז ארי כשארל, בנם של בני הזוג, מגלם את התפקיד באורח מקצועי ומשובח .

דוד עומר מצוין כפאק, הבחור הריקני המשוטט ברציף ותאוותו לא יודעת גבול. דור לוי מגלם נפלא, כמעט ללא מילים, את אבאד. ציון לשבח לאלונה לובנברג רבת הכישרון, שמגלמת את הנערה קלייר בצורה מהפנטת ובמשחק קולח וייחודי.

התרגום של דורון תבורי קולח ועכשווי. נטשה מנטל עיצבה תלבושות מדהימות לעלובי החיים הללו, לצד הבגדים האלגנטיים שלובשים בני הזוג המגיעים לרציף המוזנח. אמיר קאסטרו עייב תאורה שמשחקת תפקיד מכריע במחזה.  גרשון וויספירר אחראי למוזיקה המקורית והמעולה. אולג מלצב עיצב את התנועה העדינה.

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *